Naga MarketsCzwartkowa sesja nie jest zbyt łaskawa dla funta szterlinga. Kurs GBP osunął się dziś bowiem w relacji do EUR do najniższego poziomu od miesiąca. Sytuacji nie poprawiają również najnowsze doniesienia dotyczące Brexitu. Okazuje się bowiem, że mimo iż negocjacje pomiędzy Zjednoczonym Królestwem a Unią Europejską trwają już ponad trzy lata, to wciąż nie udało się osiągnąć żadnego porozumienia. 


Mimo, że do Brexitu pozostają już zaledwie trzy tygodnie, to wciąż zdecydowanie więcej dzieli niż łączy negocjatorów UE i UK. Przypomnijmy, że przedstawiciele UE zaprzeczyli dotychczasowym doniesieniom gazety „The Times”, jakoby mieli pójść na ustępstwa w temacie Brexitu zgadzając się na to, aby irlandzki backstop nie był bezterminowy.

Adam Cole, główny strateg walutowy RBC Capital Markets uważa, że istnieje aż 80% szansa na kolejne opóźnienie Brexitu do 31 stycznia 2020 roku z powodu nieosiągnięcia porozumienia przed terminem 31 października. Jego zdaniem inwestorzy już wycenili taki scenariusz i jedynie osiągnięcie porozumienia mogłoby doprowadzić do umocnienia funta szterlinga.

Zwraca on także uwagę, że realistycznie rzecz biorąc, powinniśmy zacząć koncentrować się na tym, jaki będzie wynik wysoce prawdopodobnych wyborów.

Johnson ma plan na hard Brexit 31 października br.? 

W dniu wczorajszym pojawiły się informacje o zerwaniu rozmów pomiędzy Zjednoczonym Królestwem i Unią Europejską.  Brytyjski dziennik The Guardian poinformował, że źródła obu stron potwierdzają, iż dalsze negocjacje nie są już planowane.

– Stawką nie jest wygrana w jakiejś głupiej grze. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii – pisał we wtorek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. – Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofać (wniosku o opuszczenie Unii), quo vadis? – pytał.

W praktyce okazuje się zatem, że im bliżej ustalonego na 31 października nr. opuszczenia przez Wielką Brytanię wspólnoty, tym bardziej prawdopodobne, że dojdzie do bezumownego brexitu.

Może CIę zainteresować: Bezumowny Brexit podwoi deficyt budżetowy Zjednoczonego Królestwa

Jak powszechnie wiadomo, Boris Johnson musi jednak przestrzegać przegłosowanej niedawno tzw. uchwały „Benn Act”, która wymaga od niego wysłania listu do UE z prośbą o opóźnienie Brexitu, jeśli do 19 października nie uda się osiągnąć porozumienia. Mimo to, Johnson wielokrotnie podkreślał, że nie ma zamiaru zwracać się do UE z prośbą o ponowne przesuwanie daty Brexitu. Powiedział on jednak również, że nie złamie prawa, które zmusza go do wystąpienia z takim wnioskiem.

Zobacz także: Szkocki sąd stanął po stronie Johnsona! Nie zmusi go do opóźnienia Brexitu

Na przestrzeni ostatnich dni pojawiły się jednak doniesienia sugeruje, że chcąc opuścić wspólnotę 31 października br. za wszelką cenę, nie łamiąc przy tym prawa, Boris Johnson miałby rzekomo namawiać kraje UE do zawetowania wniosku o kolejne przedłużenie Brexitu. Wskazuje się nawet, że Zjednoczone Królestwo zaoferuje nagrody każdemu krajowi, który sprzeciwi się przedłużeniu negocjacji. Magazyn Spectator zwraca również uwagę, że Wielka Brytania zagroziłaby także współpracą w dziedzinach takich jak obrona i bezpieczeństwo, gdyby pozostała w UE.

Okazuje się więc, że w tan sposób Johnson mógłby doprowadzić do bezumownego brexitu już 31 października br., nie łamiąc przy tym przepisów prawa, które zmuszają go jedynie do złożenia wniosku o przesunięcie daty brexitu. Nie ma bowiem żadnego ustawodawstwa, która zmuszałoby stronę unijną do zaakceptowania takiego wniosku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAkcje Budimex z szansą na wzrost, ocenia ekspert Squaber.com
Następny artykułWIG-Energia pod wpływem wyborów. Akcje PGE, TAURON i ENERGA z szansą na odbicie?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here