Czy dolar (USD) nadal będzie taniał? Wielu inwestorów koncentruje się na globalnej dynamice inflacji, ale wpływ na „greenbacka” w ciągu ostatnich kilku lat był zdecydowanie szerszy. Globalna niepewność, od Brexitu po wojny handlowe i lockdown. Im wyższa niepewność, tym silniejszy dolar – i odwrotnie. W obliczu administracji Bidena, wydaje się, że globalna premia za niepewność może drastycznie spaść w 2021 r. Gdyby niepewność powróciła do poziomu sprzed kadencji Trumpa, USD można stracić kolejne 4-5%. Jednak rynek już wiele z tych informacji wycenił, więc wydaje się prawdopodobne, że w najbliższych tygodniach nastąpi konsolidacja. Indeks dolara (DXY) odbija drugi tydzień z rzędu oscylując powyżej poziomu 90,0.
- Dopóki krzywa rentowności obligacji pozostanie stroma, otoczenie powinno być negatywne dla „greenbacka”
- Niebieska fala w USA powinna wzmocnić rentowności w USA, pomagając ograniczyć spadek USD w krótkim okresie czasu
- Presja na spadki powinna ponownie pojawić się w II kw., ponieważ rynki wyceniają postęp w globalnym ożywieniu
USD: Dolar można stracić kolejne 4-5% w 2021 roku
Poza cyklami makro dużym ruchom dolara zawsze towarzyszyły zwroty w bilansie podstawowym USA. Wszystkie trzy kluczowe składniki rachunków zewnętrznych USA wykazują obecnie istotne oznaki pogorszenia.
Te artykuły również Cię zainteresują

Deficyt na rachunku obrotów bieżących zwiększa się, a grudniowe dane handlowe wskazują na największy w historii deficyt. Dalsze znaczące pogorszenie będzie prawdopodobnie związane z bodźcem fiskalnym Demokratów.
Konsolidacja dolara (USD) w krótkim terminie
Warto zauważyć, że po zakończeniu recesji trendy na dolarze były bardzo silne. Sam trend jest funkcją stanowiska politycznego Fed: w latach 70. i 90. bank centralny utrzymywał podwyższone stopy realne, aby obniżyć inflację nawet podczas recesji. Lata 2000 przyniosły bardziej agresywne łagodzenie przez Fed, a dolar osłabiał się przez co najmniej dwa lata po ostatnich trzech recesjach. Obecny ruch znajduje się na górnej granicy wcześniejszych spadków dolara, po których zwykle następowała dłuższa konsolidacja.

Powinno to zbiegać się w czasie z okresem ponownej wyceny wzrostu w USA, gdy pojawi się bodziec administracji Biden. Zmiana perspektyw fiskalnych w ciągu ostatnich kilku tygodni była dramatyczna, a Stany Zjednoczone mogą teraz skorzystać z najbardziej pozytywnego impulsu fiskalnego w tym roku w porównaniu z wcześniejszym zaostrzaniem.
Jeśli chodzi o Fed, krzywa rentowności amerykańskich obligacji ma największe znaczenie dla dolara. Dopóki krzywa pozostanie stroma, otoczenie powinno być negatywne dla dolara.

Kurs euro (EUR/USD) spadnie do 1,18
W ocenie ekspertów z TD Securities niebieska fala w USA powinna wzmocnić rentowności w USA, pomagając ograniczyć spadek USD w krótkim okresie czasu. Stratedzy nadal spodziewają się słabszego dolara w tym roku, a presja na spadki powinna ponownie pojawić się w drugim kwartale, ponieważ rynki wyceniają postęp w globalnym ożywieniu.
– Nadal zalecamy sprzedaż EUR/USD po 1,2175, z celem na 1,1800 – podsumowano w raporcie TDS.

Zobacz również:
- Fed ograniczy skup obligacji? Inwestorzy mogą być nerwowi
- Dolar oddaje zyski wraz ze spadkiem rentowności obligacji USA
- Morgan Stanley i Deutsche Bank zmieniają podejście do dolara na neutralne