Naga MarketsNegatywne nastroje na DAX30, indeks dolara pod presją. Bitcoin odważnie kieruje się w stronę historycznych szczytów - sentyment CMC MarketsKolejne pozytywne wiadomości na temat szczepionki Pfizera niwelowały wczoraj obawy o rosnące szkody gospodarcze, które mogą być spowodowane dalszymi ograniczeniami i blokadami, wraz z rosnącymi wskaźnikami infekcji i hospitalizacji. Podczas gdy rynki w Europie zdołały zanotować skromne wzrosty, zbliżając się do ostatnich szczytów, rynki w USA spadały drugi dzień z rzędu, po tym, jak burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, ogłosił zamknięcie szkół w odpowiedzi na wzrost liczby zachorowań. Wraz ze wzrostem śmiertelności w Hiszpanii i we Włoszech oraz rekordowym wzrostem wskaźników zakażeń w Japonii, zima na półkuli północnej wygląda mało optymistycznie.  Wyprzedaż notowana w USA może przełożyć się na niższe otwarcie w Europie dzisiejszego ranka, po kolejnej mieszanej sesji w Azji. Jest to moment, w którym inwestorzy muszą dokonać kalkulacji, aby wyważyć ryzyko związane z wirusem i szczepionką.

Rosnące niepokoje zdrowotne zaczynają przytłaczać optymizm związany ze szczepionką

Wraz ze wzrostem wskaźników infekcji i hospitalizacji oraz ryzykiem, że obecne ograniczenia pozostaną w mocy lub zostaną przedłużone do 2021 r., prawdopodobieństwo, że szkody gospodarcze będą trwałe znacznie wzrasta. Ryzyko to należy zrównoważyć długoterminowymi korzyściami skutecznej szczepionki, która nawet jeśli zacznie być wprowadzana w przyszłym roku, może potrzebować nawet dwóch lat, aby naprawdę coś zmienić. To, co szczególnie godne uwagi we wzrostach w Europie w tym miesiącu, to stosunkowo słabe wyniki indeksu DAX, który pozostaje w tyle za hiszpańskim indeksem IBEX, czy włoskim FTSEMib, które osiągnęły ponad 20% w ujęciu miesięcznym, oraz francuskim CAC40, który jest ponad 18% wyżej. Wyniki te mają prawdopodobnie dużo wspólnego z faktem, że niemiecki benchmark w mniejszym lub większym stopniu odrobił swoje roczne straty, podczas gdy Francja, Włochy i Hiszpania doświadczyły silniejszego uderzenia w gospodarki w wyniku pandemii i w rezultacie nadal są znacznie poniżej poziomów, na których rozpoczęły rok. W połączeniu z pozytywnymi wiadomościami na temat szczepionki, rynki te mają nieco więcej powodów do wzrostów, ponieważ mocniej doświadczone sektory zaczynają wyglądać nieco bardziej optymistycznie wraz z perspektywą wdrażania możliwego programu szczepień.

Dolar amerykański nadal znajduje się pod presją, spadając piąty dzień z rzędu, choć nadal utrzymuje się powyżej minimów, które widzieliśmy na początku miesiąca. Funt wciąż rośnie na bazie perspektywy, że negocjatorzy UE i Wielkiej Brytanii są blisko od uzgodnienia umowy handlowej do połowy przyszłego tygodnia. Jednym z zaskoczeń w tym miesiącu był wzrost ceny bitcoina, która osiągnęła najwyższy od trzech lat poziom nieco powyżej 18000 USD i wygląda na to, że ponownie przetestuje rekordowy poziom z grudnia 2017 r., nieco poniżej 20000 USD. Chociaż kryptowaluty wciąż rodzą wiele sceptycyzmu, wydaje się, że w społeczności inwestycyjnej pojawiło się więcej przychylnych opinii. W tym roku uruchomiono też szereg funduszy, które mają pozwolić na czerpanie korzyści z kryptowalut, wraz z ich rosnącym zainteresowaniem na świecie.

Na froncie danych mamy najnowsze tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które według przewidywań wyniosą 700 tys., co oznacza niewielki spadek z 709 tys. Liczba roszczeń ciągłych ma spaść do 6,4 mln z 6,78 mln.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

Kursy walut: euro, funt, dolar i jen

EURUSD – para zamknęła się wyżej już piąty dzień z rzędu, jednak postęp jest powolny. Wciąż istnieje realna szansa na spadek do 1,1750, dopóki znajdujemy się poniżej 1,1900. Zjazd poniżej 1,1750 otworzy drogę powrotu na 1,1680 i następnie na dołki z tego miesiąca przy 1,1600.

GBPUSD – para nie zdołała przełamać 1,3315 w dniu wczorajszym. Musimy wybić 1,3320, by obrać za kolejny cel 1,3420. Wsparcie znajduje się przy 1,3170. Jeśli wybijemy w dół 1,3070, możliwy będzie powrót w okolice 1,2980 i 50-dniową MA. Ważne wsparcie znajduje się przy 1,2850 i dołkach z tego miesiąca.

EURGBP – para kontynuuje spadki kierując się na dołki przy 0,8860, dopóki znajdujemy się poniżej 0,9000. Konieczne jest wybicie oporu linii trendu przy 0,9020, aby kurs się ustabilizował i dał sygnał do retestu 0,9080 i 50-dniowej MA.

USDJPY – para spadła poniżej 104,00 i obecnie możliwy jest retest dołków z tego miesiąca w okolicy 103,18. Powrót powyżej 104,30 może skierować kurs na 105,00.

Negatywne nastroje na DAX30, indeks dolara pod presją. Bitcoin odważnie kieruje się w stronę historycznych szczytów

Germany30  –  na kontraktach CFD na niemiecki indeks DAX panują raczej negatywne nastroje – 58%  klientów CMC Markets oczekuje wyjścia dołem z konsolidacji z ostatnich dni. Pod względem wartości pozycji przewaga sceptywków jest jeszcze wyraźniejsza – pozycje krótkie stanowią 76% wartości (o 4 punkty procentowe więcej, niż wczoraj)

Bitcoin –  Pokonanie poziomu 18000 i odważny  rajd w stronę historycznych szczytów pobudziły byczo nastawionych klientów, którzy pomimo cofnięcia się ceny w zdecydowanej większości nie wyszli ze swoich pozycji wzrostowych. Pozycje długie na kontraktach CFD na Bitcoina stanowią 82% wartości wszystkich pozycji na tym instumencie i posiada je 73% klientów CMC Markets aktywnych na tym rynku.

CMC USD Index –  presja na dolara widoczna jest wyraźnie w pozycjach na indeksie USD, reprezentującym siłę dolara względem ośmiu głównych walut (EUR, JPY, GBP, AUD, CAD, CHF, CNH i SGD). Pozycje na spadek stanowią aż 84% wartości wszystkich pozycji na tym instrumencie. Widoczna jest jednak znaczna rozbieżność pomiędzy wartością pozycji, a ilością klientów. Pod względem ilości przeważają bowiem pozycje wzrostowe – posiada je 77% klientów.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here