Naga MarketsW tym momencie na świecie funkcjonuje ponad 600 funduszy kryptowalutowych, które zarządzając pieniędzmi klientów inwestują je na giełdach cyfrowych aktywów, zarabiając również na arbitrażu oraz rosnącej ilości instrumentów pochodnych bazujących między innymi na Bitcoinie. W Polsce od ponad dwóch lat spółka NDF Pilot ubiega się o założenie pierwszego rodzimego funduszu kryptowalutowego, jak na razie spotkała się jednak z decyzją odmowną. Szczegóły sprawy w rozmowie z Comparic24.tv wyjaśnia Roman Zaborowski reprezentujący instytucję.


NDF Pilot, czyli fundusz kryptowalutowy, którego tak naprawdę nie ma?

Kapitalizacja rynku kryptowalutowego na początku 2020 roku przekraczała 240 mld USD. To potężne pieniądze, po które jak na razie sięgają w głównej mierze Amerykanie. To właśnie za oceanem poczyniono pierwsze kroki w celu “unormowania” Bitcoina i wprowadzono kontrakty terminowe na najstarszą kryptowalutę oraz spopularyzowano kryptowalutowe wersje tradycyjnych funduszy hedgingowych oraz inwestycyjnych. Dla przykładu jeden z największych działających na rynku, Pantera Capital, zarządza ponad 350 milionami dolarów.

Trend ten na polskim rynku planowała wykorzystać spółka NDF Pilot, składając jeszcze w listopadzie 2017 roku wniosek do KNF o wpis jako zarządzającego pierwszym w Polsce funduszem na rynku krypto. Decyzja została wydana dopiero w kwietniu 2019 roku i okazała się być odmowną, co spotkało się ze skargą ze strony wnioskodawców. Do tej pory kwestia ta nie została jednak jeszcze rozwiązana, a polski nadzorca tłumaczy się faktem, że licencja Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej (ASI) nie może być wiązana z „działalnością inwestycyjną ukierunkowaną na obarczony nadprzeciętnym ryzykiem rynek kryptowalut, pozostający poza obszarem prawnej regulacji”.

Nadzorca jednocześnie zakłada, że w przyszłości regulacje walut cyfrowych z pewnością się pojawią, jednak „na chwilę obecną takie regulacje nie obowiązują”, co uniemożliwia Komisji pozytywne rekomendowanie w sprawie pierwszego funduszu kryptowalutowego w Polsce.

– Chociaż fundusz nie może działać od strony technicznej, to jego założeniem jest przeznaczanie środków inwestorów na realizację transakcji w oparciu o wiele giełd w różnych częściach świata. Dzięki zastosowaniu dodatkowego oprogramowania daje to możliwość wykorzystania arbitrażu, różnicy cenowej poszczególnych cyfrowych aktywów. Inwestujemy również długoterminowo, w projekty typu ICO, STO, które mają szanse przynieść korzyść inwestorom – wyjaśnia Zaborowski w rozmowie z Adamem Rakiem.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here