Naga MarketsCena złota najwyżej w historii. NBP zarabia na tym wielkie pieniądzeInwestorzy, którzy w odpowiednim momencie zdecydowali o zakupie złota patrzą z niedowierzaniem na rajd kruszcu, który ustanawia historyczne maksima. Podobne wrażenia mogą mieć decydenci z Narodowego Banku Polskiego (NBP), którzy skupili niemal 126 ton złota do rezerw walutowych w latach 2018-2019. Jego obecna wartość to ponad 8,6 mld USD, co w stosunku do średniej ceny zakupu (5,4 mld USD), daje imponujący zysk.

  • Złoto zyskuje na fali słabego dolara i obaw o globalne ożywienie gospodarcze
  • Zakup niemal 126 ton złota przez NBP okazał się trafioną decyzją
  • Zysk księgowy z tej operacji to ponad 12 mld złotych

NBP kupił prawie 126 ton złota w latach 2018-19

Historyczne szczyty na złocie wybijaną są na fali słabego dolara i obaw o globalne ożywienie gospodarcze po pandemii koronawirusa. Kruszec ogólnie rzecz biorąc wydaje się być w obecnych warunkach rynkowych lepszą alternatywą do walut fiducjarnych.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Chociaż mało prawdopodobne jest, by Narodowy Bank Polski wiedział w czasach zakupów, jak będzie kształtować się obecna cena złota, to decyzja ta okazała się bardzo trafna. W 2018 roku, NBP zgromadził 25,7 tony złota warte wtedy około 995 mln USD. Kolejne zakupy przez cały 2019 rok warte były około 4,2 mld USD i dzięki nim przybyło do rezerw 100 ton cennego kruszcu.

Łatwo policzyć, że przez dwa poprzednie lata, NBP zgromadził łącznie 125,7 ton złota wartego prawie 5,4 mld USD. Uśredniona cena zakupu tego złota wynosi 1217 USD za uncję, a dzisiejsza cena maksymalna to nawet 1945 USD. Zysk księgowy dla tej operacji wynosi aż 3,2 mld USD, co odpowiada kwocie ponad 12 mld złotych.

Zakupy krajowego banku centralnego, choć były duże, to i tak nie zdołały przebić Rosji i Turcji. Przez dwa lata (2018-2019) Federacja Rosyjska zakupiła bowiem aż 460 ton, natomiast Turcja 359 ton.

Złota fala wzrostów

Cena złota (XAU/USD) rośnie już 8. tydzień z rzędu, a największa, ponad 5-procentowa aprecjacja miała miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy pokonany został okrągły poziom 1900 USD. Jednakże, to dopiero obecny tydzień przyniósł wzrost na rekordowe poziomy.

Poszerzaj swoją wiedzę na bezpłatnych webinariach prowadzonych przez redaktorów Comparic.pl! Aktualny harmonogram i zapisy: Webinary edukacyjne
.
Złoto (XAU/USD) – wykres dzienny

Jak na razie nie widać żadnych oznak wygasania rajdu. Brak korekt w tym ruchu utrudnia znalezienie sensownego miejsca na dołączenie do panującego trendu, zwłaszcza w przypadku spekulantów na rynku lewarowanym.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here