Naga MarketsJuż w najbliższy czwartek (21 kwietnia), Narodowy Bank Polski (NBP) ma zaprezentować dwie nowe monety, których celem jest upamiętnienie ważnego wydarzenia kulturalnego, a mianowicie obchodów Europejskiej Stolicy Kultury, trwającego od 16 stycznia bieżącego roku.


Upamiętnienie ważnego wrocławskiego wydarzenia

Źródło: NBP
Źródło: NBP

Pierwsza ze wspomnianych monet (widoczna powyżej) posiada klasyczny kształt, wykonano ją ze złota o próbie 900 i wyemitowana została w zaledwie 2 tysiącach egzemplarzy. Wartość nominalna przypisana przez bank to 100 złotych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zgodnie z komunikatem prasowym NBP, „na awersie monety przedstawiono architektoniczny motyw schodów Narodowego Forum Muzyki (NFM), w który wkomponowano wizerunek twarzy antycznej rzeźby. Jest ona symbolem antycznych korzeni europejskiej kultury. Na rewersie monety znajdziemy ten sam motyw schodów NFM, a także napis “Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury” i logo tego wydarzenia.”

Kolejna z monet (poniżej) przyjmuje kształt kwadratu, wykonano ją ze srebra w próbie 925 i dostępna jest już w zdecydowanie większej ilości sztuk. NBP łącznie przygotował 20 tysięcy egzemplarzy, każdy z nich warty jest 10 złotych.

Źródło: NBP
Źródło: NBP

Kolejna moneta okolicznościowa w tym miesiącu

Wspomniane powyżej srebrne monety to nie pierwsze, które polski bank centralny zaprezentował w tym miesiącu. 18 kwietnia Narodowy Bank Polski wyemituje srebrną monetę o nominale 10 zł poświęconą Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka, które zostało otwarte w siedzibie NBP w Warszawie.

Źródło: NBP
Źródło: NBP

Głównym elementem rewersu monety są elementy o charakterze symbolicznym: „drzewo wiedzy” – charakterystyczny punkt ekspozycji Centrum oraz okrążająca tarcza zegara historii z umieszczoną w tle wstęgą gablot. Awers wskazuje pojęcia kluczowe dla opowieści o świecie pieniądza. Zapisane na monecie słowa – bezpieczeństwo, przyszłość, stabilność, wartość, historia, państwo, kultura, wiedza, pieniądz, rozwój, rynek i bank – które wpisane w kręgi, obecne są również w ikonach nawigacji w aplikacjach multimedialnych Centrum. Wizerunek monety zaprojektowała Dobrochna Surajewska, znana między innymi jako autorka „Europy bez barier”, która zdobyła I miejsce na międzynarodowym konkursie Coin of the Year 2013 (COTY) i tytuł najbardziej inspirującej monety.

 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here