Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Narodowy Bank Polski (NBP) planuje opublikować w tym roku raport zawierający wyniki analiz dotyczących wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego (central bank digital currency, CBDC) w Polsce, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

  • Banki centralne na całym świecie pracują nad koncepcją własnej “kryptowaluty”
  • Adam Glapiński podczas piątkowej konferencji prasowej zapowiadał, że raport dotyczący polskiego CBDC pojawi się w tym roku
  • Do tej pory takie rozwiązanie wprowadzono między innymi na Bahamach

Raport o CBDC autorstwa NBP w tym roku

“W najbliższym czasie, a na pewno w tym roku opublikujemy duży raport na ten temat. Przygotowujemy się do różnych dalszych działań i powołania różnego rodzaju piaskownic, gdzie będziemy to badać. Natomiast powtarzam, że ewentualne wprowadzenie cyfrowego pieniądza w polskim banku centralnym w tej chwili byłoby do niczego nieprzydatne” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dotychczas tylko dwa kraje wprowadziły pieniądz cyfrowy banku centralnego, m.in. Bahamy, dodał.

“Wszystkie banki prowadzą na ten temat badania, analizy i my także prowadzimy, zajmujemy się tym” – podkreślił prezes NBP.

Według raportu Europejskiego Banku Centralnego (EBC), opublikowanego w październiku ub.r., cyfrowe euro byłoby pieniądzem banku centralnego w postaci elektronicznej – tak jak banknoty, ale w formie cyfrowej – dostępnym dla wszystkich ludzi i firm. Pozwalałoby szybko, łatwo i bezpiecznie dokonywać codziennych płatności. Nie miałoby zastąpić gotówki, tylko stanowić dodatkowy środek płatniczy. Tak czy inaczej, Eurosystem nadal będzie emitować pieniądz gotówkowy, podkreślił EBC.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here