Naga MarketsNBP tnie stopy procentowe w Polsce wbrew konsensusowi. PLN traci na ForexRada Polityki Pieniężnej (RPP) na dzisiejszym posiedzeniu zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Konsensus rynkowy zakładał natomiast, że stopa referencyjna pozostanie na dotychczasowym poziomie. Ten nieoczekiwany ruch ze strony NBP osłabił notowania PLN wobec dolara, euro, funta i franka.

  • NBP kontynuuje luzowanie polityki monetarnej
  • RPP zdecydowała się obniżyć stopę referencyjną z 0,5 do 0,1 proc.
  • Złoty osłabił się po decyzji banku centralnego

Stopa referencyjna spadła do 0,1 proc.

Na posiedzeniu RPP w dniu 28 maja zdecydowano o cięciu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Od jutra stopy będą plasować się na następujących poziomach:

Te artykuły również Cię zainteresują
  • stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej
  • stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej
  • stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej
  • stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej
  • stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej

– Wbrew rynkowemu konsensusowi RPP na dzisiejszym posiedzeniu przesuniętym z pierwszych dni maja ścięła stopy procentowe. Stopa referencyjna NBP została ustanowiona na poziomie 0,10 proc. Po zaskakującej decyzji (ostatnie posiedzenia odbywały się bez konferencji prasowych ze względu na pandemię co nie sprzyjało klarownej komunikacji) – komentował Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Kurs złotego osłabił się po publikacji

Na rynku walutowym, polski złoty umacnia się dziś do dolara i franka, a traci nieznacznie do euro i funta. Pierwsze 30 minut po opublikowaniu decyzji NBP przyniosło skok zmienności na niekorzyść złotego.

Wykresy 30-minutowe par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, CHF/PLN oraz GBP/PLN

Po godzinie 15:30 za dolara trzeba było zapłacić 4,0175 zł, a za euro 4,4367 zł. Funt kosztował 4,9440, a frank 4,15 zł.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here