Naga MarketsEryk Łon, RPP

Aktualna sytuacja gospodarcza w Polsce spowodowana kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa budzi wiele pytań, np. o to jakie kroki możemy jeszcze zastosować w celu złagodzenia skutków tego kryzysu. Jedną z opcji mogłaby być zmiana stóp procentowych, jednak czy Rada Polityki Pieniężnej byłaby w stanie zdecydować się na takie rozwiązanie? Między innymi na ten temat Piotr Gembarowski rozmawiał z dr. hab. Erykiem Łonem – członkiem RPP.

  • Jeżeli będzie potrzebne dalsze luzowanie polityki monetarnej, to nie ma się co wahać  – uważa Eryk Łon

NBP musi zachować elastyczność

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wskazuje, że ostatnie dane dot. nastrojów konsumenckich w Polsce są zdecydowanie lepsze niż miało to miejsce wiosną.

Te artykuły również Cię zainteresują

– Sytuacja jest trudna. Wiadomo, że wchodzimy w tą drugą falę kryzysu koronawirusa, natomiast, mimo wszystko zachować trzeba pewną elastyczność – przyznaje Łon.

Członek RPP wskazuje także, że podczas pierwszej fali zarówno Narodowy Bank Polski (NBP), jak również rząd stanęły na wysokości zadania.

– Była odpowiednia stymulacja monetarna i fiskalna, która się przyczyniła do poprawy, do odwrócenia tendencji pandemicznych – dodaje.

Odnosząc się do panującej obecnie drugiej fali zachorowań mogącej przyczynić się do ponownego spadku nastrojów konsumenckich i nastrojów wśród przedsiębiorców, ekonomista podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, że gdyby nastroje przedsiębiorców, konsumentów bardzo mocno spadły, to nie ma się co wahać i potrzebne jest dalsze złagodzenie polityki monetarnej. 

Zdaniem Eryka Łona, znaczne pogorszenie nastrojów mogłoby skutkować nawet wprowadzenim ujemnych stóp procentowych NBP.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułSprzedaż detaliczna w Polsce wzrasta. Zwiększona liczba pozwoleń na budowę w USA
Następny artykułFaktoring online – zadbaj o płynność finansową swojej firmy!
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here