Naga MarketsEryk Łon, RPP

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrażanie gospodarek mające na celu powstrzymanie fali zachorowań przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, który to z kolei zmusił banku centralne na całym świecie do luzowania swojej polityki pieniężnej.

  • NBP zakończył cykl obniżek stóp proc.
  • Wprowadzenie ujemnych stóp proc. wydaje się niepotrzebne
  • NBP powinien rozważyć skup obligacji korporacyjnych i akcji spółek

NBP pójdzie w ślad za Bankiem Japonii?

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że dokonane w tym roku 3 obniżki stóp procentowych powinny być wystarczające.

– Teoretycznie można wyobrazić sobie spadek stóp procentowych poniżej zera, ale biorąc pod uwagę poprawę wskaźników nastrojów konsumenckich oraz wskaźnika PMI w przemyśle aż tak ostra forma stymulacji monetarnej nie wydaje się być aktualnie potrzebnanapisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

Jego zdaniem niskie stopy procentowe skłaniają uczestników życia gospodarczego do zwiększenia zainteresowania inwestowaniem na rynku akcji i stanowi swoisty substytut nabywania akcji przez bank centralny.

Bank centralny może bowiem pobudzać rozwój rodzimego rynku akcji niejako na 2 sposoby:

  • Bezpośrednio: kupując akcje lub jednostki funduszy inwestycyjnych lokujących powierzone kapitały na rynku akcji (jak czyni to Bank Japonii).
  • Pośrednio: obniżając stopy procentowe do bardzo niskiego poziomu i tym samym zachęcając innych inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych do kupowania akcji kosztem na przykład lokat terminowych, które  z uwagi na niższe niż kiedyś oprocentowanie tracą na atrakcyjności.

Członek RPP uważa, że Narodowy Bank Polski powinien poważnie rozważyć zarówno skup obligacji korporacyjnych, jak również skup akcji spółek.

– Uważam, że skup aktywów powoli staje się normalną, zwyczajną formą łagodzenia polityki pieniężnej. Warto zauważyć, że skupu obligacji korporacyjnych dokonują czołowe banki centralne świata: Fed, Bank Anglii oraz EBC – napisał w artykule Łon wskazując, że świadczy to o ogromnym przełomie w mechanizmach funkcjonowania bankowości centralnej na świecie.

Jego zdaniem skup akcji spółek może stać się w przyszłości czymś bardziej powszechnym niż obecnie.

– Działania podejmowane przez Bank Japonii w tej mierze są pewną nowością, ale w przyszłości mogą stać się czymś bardziej powszechnym – wskazał dodając, iż już  teraz akcje stanowią w przypadku rożnych banków centralnych pewną część rezerw walutowych. Ponadto od wielu lat rośnie na przykład znaczenie państwowych funduszy majątkowych. Ich działania polegają na między innymi nabywaniu akcji spółek. Wydaje się więc, że instytucje publiczne coraz bardziej przekonują się do potrzeby zwiększenia swego zaangażowania na rynku akcji.

Autor poleca:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułRynek liczy na szybki koniec recesji. Światowe giełdy w górę
Następny artykuł10 najmocniej wyprzedanych i wykupionych akcji S&P500 według Goldmana
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here