Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

Na nic zdały się nadzieje na efekt działań Narodowego Banku Polski oraz rządowej tarczy antykryzysowej. Pojawiają się głosy, że to nadal zbyt mało by zniwelować negatywne skutki koronawirusa w Polsce. Czy w związku z tym NBP zdecyduje się na rozszerzenie programu skupu również o ETFy? Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Comparic24.tv oraz Orbex.


NBP generuje nowy pieniądz. Na rynek wpłynęło już ponad 8 mld

Zeszłotygodniowa obniżka stóp nie była jedynym działaniem jakie Narodowy Bank Polski podjął w celu walki z kryzysem. W miniony czwartek NBP po raz pierwszy w historii skupił również obligacje skarbowe. W ramach przetargu kupił trzy serie stałokuponowych papierów o zapadalności 2, 5 i 10 lat w sumie za 2,66 mld zł. Jak się okazało, nie był to ostatni zakup obligacji w wykonaniu NBP.

W poniedziałek odbyła się bowiem kolejna aukcja, na której polski bank centralny skupił za wykreowane pieniądze obligacje Skarbu Państwa za kolejne 5,62 mld zł. Tym razem były to jednak przede wszystkim obligacje o terminie zapadalności 5 lat i stałym oprocentowaniu na poziomie średnio 1% rocznie. Oznacza to, że sumarycznie NBP wykreował już 8,28 mld zł.

Działania NBP mają na celu ułatwienie rządowi zebrania środków na tzw. “tarczę antykryzysową”. Szybko zostały jednak one zweryfikowane przez rynek. Pojawienie się “gracza” w postaci banku centralnego zostało przez inwestorów odebrane jako sygnał wskazujący na zbliżający się wzrost popytu na obligacje skarbowe, co w naturalny sposób przyczynia się do wzrostu ich ceny i spadku rentowności. A jeżeli o tym mowa – rentowność dziesięcioletnich obligacji Skarbu Państwa spadła wczoraj o 5,3%.

NBP powinien skupować ETF-y idąc śladem Japonii?

Skup aktywów w wykonaniu NBP oraz historycznie niski poziom stóp procentowych mogą nie być wystarczającymi środkami przeciwko kryzysowi – uważa członek Rady Polityki Pieniężnej, Eryk Łon.

Jego zdaniem można skorzystać z rozwiązań japońskiego banku centralnego. Chodzi o zastosowanie instrumentów kapitałowych tzw. ETF-ów opartych na indeksie giełdowym sWIG80 lub innych indeksach obejmujących działalność polskich małych i średnich przedsiębiorstw. Warto zauważyć, iż akcje polskich spółek są obecnie bardzo nisko wycenione.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO DEMOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here