Naga MarketsAdam Glapiński, NBPWybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania najpoważniejszego od lat kryzysu gospodarczego, co z kolei zmusiło decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań mających na celu zminimalizowanie skutków owego załamania. To właśnie z tego powodu, Rada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie obniżyła w tym roku stopy procentowe. Wiele wskazuje jednak na to, że to wcale nie koniec obniżek.

  • Jerzy Żyżyński uważa, że obniżenie stóp proc. do zera byłoby wskazane
  • Zdaniem Adama Glapińskiego obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku

RPP obniży stopy proc. do zera

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Żyżyński przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) Biznes, że obniżenie referencyjnej stopy procentowej NBP do zera i utrzymanie jej na tym poziomie przez okres kryzysu byłoby raczej wskazane. Zadeklarował także, iż osobiście poparłby wniosek o taką obniżkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Nie wykluczyłbym takiej możliwości, ponieważ powinniśmy się chyba dostosowywać do tego co dzieje się w Europie. Co prawda w Europie są ujemne stopy, ale myślę, że do takiego poziomu byśmy nie doszli. Zerowe stopy na jakiś czas są jednak niewykluczone. Na Radzie były już takie dyskusje – dodał.

Żyżyński zaznaczył, że przy ewentualnej obniżce stopy referencyjnej, stopa depozytowa powinna pozostać na poziomie 0,0 proc.

– Zawsze byłem przeciwnikiem stopy depozytowej (…). Banki nie powinny zarabiać na “nieczynnym” pieniądzu, który deponują w banku centralnym – przyznał.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Jerzy Żyżyński nie jest jedynym członkiem RPP, który w ostatnim czasie opowiedział się publicznie za obniżką stóp procentowych. Zdanie to podziela bowiem również sam prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński, który w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego przyznał, iż obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku. Dodał on także, że NBP prowadzi odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego działania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułCena miedzi odnotowała dobry rok
Następny artykułPolska: zerowe stopy już na początku roku? Trwa przecena złotego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here