Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) poinformowała we wtorek o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych w przypadku stopy referencyjnej o 1%, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w oficjalnym komunikacie. Rada zdecydowała się na taki ruch po poniedziałkowym wprowadzeniu przez bank centralny pakietu luzowania polityki pieniężnej oraz rekomendacjach prezesa Glapińskiego dotyczących niezbędnego cięcia stóp w Polsce. W reakcji na informację cena polskiego złotego pogłębiała silną przecenę między innymi do dolara amerykańskiego, a kurs USD/PLN testował poziom 4,08 zł, najwyższy od 3 lat.


RPP obniża stopy do rekordowo niskiego poziomu, pierwszy takich ruch od 2015 roku

RPP pierwszy raz od marca 2015 roku zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych, w ramach której stopa referencyjna została obcięta o 50 p.b. do poziomu 1%, stopa lombardowa o 100 p.b. do 1,5%, a stopa redyksonta weksli o 70 p.b. do 1,05%. Jednocześnie stopa depozytowa została utrzymana na niezmiennym poziomie 0,5%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopa referencyjna spada do poziomu 1%. Źródło: Trading Economics

Rada ustaliła stopy procentowe NBP na następującym poziomie:

  • stopa referencyjna 1,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 1,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 0,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 1,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 1,10% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 18 marca 2020 r. Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 17 marca 2020 o godz. 16.30 na stronie NBP”podał NBP w komunikacie.

Po poniedziałkowej rekomendacji zarządu banku centralnego ruch na stopach procentowych w Polsce był w pełni spodziewany, następując tuż po niedzielnym cięciu stóp w wykonaniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed), która w celu utrzymania rynkowej płynności sięga po nowe narzędzia polityki monetarnej.

Rezerwa Federalna będzie dostarczać płynność przedsiębiorstwom pod zastaw krótkoterminowych papierów dłużnych. Chwile później napływa na rynek informacja, że Rada Polityki Pieniężnej ścina stopy o 50 pb, do 1 proc. EUR/PLN, który w poprzednich godzinach flirtował z 4,50 jest przy 4,47. Oczywiście ruch ze strony RPP był w pełni oczekiwany po wczorajszej rekomendacji zarządu NBP” – komentował po decyzji Rady główny ekonomista TMS Brokers, Bartosz Sawicki.

NBP luzuje politykę pieniężną, będzie skupować obligacje z rynku

Oprócz wtorkowej decyzji w sprawie cięcia stóp procentowych, bank centralny w Polsce w poniedziałkowy wieczór wprowadził bezprecedensowy dla lokalnej polityki pieniężnej pakiet luzowania ilościowego w celu spowolnienia negatywnych skutków gospodarczych koronawirusa. W ramach wspomnianego pakietu instytucja będzie skupowała obligacje skarbowe na rynku wtórnym, wprowadza kredyt wekslowy dla banków (na wzór TLTRO) oraz będzie prowadziła operacje repo, czego ogólnym celem jest zapewnienie płynności sektora finansowego.

– Wdrożymy (…) na dużą skalę zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, co zmieni długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym. Skutkiem tych operacji powinno być także utrzymanie płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych. Wprowadzimy kredyt wekslowy dla banków, który – podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC – będzie umożliwiać refinansowanie kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom sektora niefinansowego – napisano w komunikacie NBP, nie podając jednak szczegółów wielkości oraz czasu trwania programu skupu aktywów.

WIG20 rośnie o 6,4%, kurs złotego na 3-letnich minimach

Z racji tego, że decyzja o cięciu stóp przez RPP została już w pełni wyceniona przez inwestorów, to w momencie jej publikacji na polskich aktywach nie było widać większej zmienności. Indeks WIG20 zyskuje niemal 6,4%, a kurs złotego nadal utrzymuje się na 3-letnich minimach.

Zyski pogłębiał jedynie kurs dolara, który rośnie we wtorek o ponad 2% do polskiego złotego chwilowo testując poziom 4,08 zł. W tym czasie euro, funt i frank korygują z sesyjnych maksimów. Na rynku długu widać natomiast deprecjację polskich dziesięciolatków o 5,2%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here