Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

W minioną środę odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego decydenci zadecydowali o utrzymaniu stóp procentowych NBP na niezmienionym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna w dalszym ciagu wynosi 0,10 proc. Uwagę ekspertów przykuło jednak nie to, co znalazło się w komunikacie po posiedzeniu RPP, lecz to, czego w nim nie było.

  • Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała podczas kwietniowego posiedzenia o utrzymaniu stóp proc. na niezmienionym poziomie
  • Z komunikatu po powiedzeniu znikną jednak zapis wskazujący, iż polityka Narodowego Banku Polskiego stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym
  • RPP oczekuje, że inflacja utrzyma się w najbliższych miesiącach powyżej górnej granicy odchyleń od celu NBP

Inflacja utrzyma się powyżej celu NBP

Utrzymanie stóp NBP na bieżącym poziomie było zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami w świetle wypowiedzi prezesa NBP oraz większości członków RPP, które wskazywały, że dla większości członków Rady bazowym scenariuszem pozostaje utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z komunikatu po kwietniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej usunięto jednak cały akapit wskazujący, iż polityka Narodowego Banku Polskiego stabilizuje inflację na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym.

Może to więc oznaczać, że Rada Polityki Pieniężnej zaakceptowała wyższy wzrost cen konsumpcyjnych. Przypomnijmy bowiem, że według wstępnych danych GUS, inflacja wzrosła w kwietniu br. aż o 4,2 proc., co zauważalnie przewyższa nie tylko cen inflacyjny, ale również granicę górnego odchylenia od celu NBP.

Ekonomiści Banku Ochrony Środowiska wskazują, iż okrojenie komunikatu wskazuje, że w RPP wzrosła polaryzacja między frakcją zadeklarowanych „jastrzębi” (Zubelewicz, Hardt, Gatnar) i zadeklarowanych „gołębi” (Glapiński, Ancyparowicz, Łon, Żyżyński), a jednocześnie wśród „centrowych” członków Rady wzrosła niepewność co do średnioterminowych perspektyw inflacji wobec jej bieżącego skokowego wzrostu, jak i generalnej trudności „ułożenia” sobie scenariusza ożywienia gospodarczego po pandemii i jego wpływu na perspektywy inflacji.

W rezultacie, Rada nie była więc prawdopodobnie w stanie wypracować jakiegokolwiek zapisu w komunikacie, który byłby akceptowalny dla większości jej członków i musiała całkowicie zrezygnować z fragmentu podsumowującego komunikat. Na burzliwą dyskusję podczas posiedzenia może dodatkowo wskazywać również fakt, iż sama decyzja dot. polityki pieniężnej została ogłoszona dopiero o godzinie 17:45.

W komunikacie po kwietniowym posiedzeniu, Rada Polityki Pieniężnej wskazała natomiast, iż inflacja konsumencka będzie w najbliższym czasie utrzymywać się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego. Obniżenie inflacji spodziewane jest dopiero w przyszłym roku, do czego przyczynić ma się wygaszenie czynników przejściowo podwyższających dynamikę cen.

Ekonomiści mBanku wskazują, że choć wczorajsze posiedzenie RPP nie był rewolucyjne, to przyniosło ono ewolucję. Dostrzegają oni bowiem, że w oczach RPP podwyższona inflacja to nadal splot czynników, które “są niezależne od krajowej polityki pieniężnej”. Mowa tu o takich czynnikach jak: efekty bazy statystycznej, ceny surowców, ceny administrowane, (przejściowe) zakłócenia w globalnych łańcuchach dostaw.

invest

– Co ważne, zniknęło zdanie, że ograniczająco na inflację będzie działała niższa niż przed wybuchem pandemii presja płacowa. Dodatkowo, z komunikatu zniknął cały fragment dot. wpływu bieżących działań RPP na inflację i stabilność systemu finansowego – wskazują ekonomiści mBanku dodając, że w całym komunikacie RPP nie pada nawet słowo o tym, że inflacja do celu inflacyjnego wróci.

Więcej o perspektywach polityki pieniężnej dowiemy się zapewne z wideokonferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego zaplanowanej na piątek o 15:00. Ekonomiści Santander Bank Polska spodziewają się powtórzenia, że najbardziej prawdopodbnym scenariuszem jest utrzymywanie stóp bez zmian do końca kadencji RPP. Niewykluczone jednak, że ogólny ton wypowiedzi szefa NBP przesunie się z stronę mniej gołębią.

Ekonomiści z Zespołu Analiz Makroekonomicznych w PKO Banku Polskim niezmiennie zakładają, że stopy procentowe NBP pozostaną stabilne nawet do końca 2022, a NBP będzie niechętny, by rozpocząć podwyżki stóp, zanim na zacieśnienie polityki pieniężnej zdecydują się główne banki centralne na świecie (głównie EBC). 

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: gpw mercator | pkn orlen cena akcji | kurs usd on line | co to jest kod blik | bitcoin analiza |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułGPW: Obroty w kwietniu spadły o 6,1% do 22,1 mld zł
Następny artykułFreedom Farms: Polski rynek konopii vs świat – czy mamy szansę na konopnego jednorożca
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here