Wiele wskazuje na to, że Narodowy Bank Polski (NBP) nieformalnie podbił kurs walutowy pary EUR/PLN nad 4,50 pod koniec 2020 roku i zwiększył nacisk na wzrost gospodarczy. Ekonomiści z Danske Banku uważają, że NBP będzie dążył do utrzymania kursu EUR/PLN na obecnym poziomie do czasu zakończenia kryzysu, najwcześniej do połowy lata. W rezultacie podnoszą prognozę dla EUR/PLN do 4,50 w ciągu jednego do trzech miesięcy. Następnie, gdy zaczynie się globalne ożywienie, cross walutowy spadnie do 4,40 w ciągu sześciu miesięcy i 4,35 w ciągu 12 miesięcy.
- „Optymalny” kurs EUR/PLN dla wsparcia polskiej gospodarki to „4,50 lub więcej”
- NBP zmierza w kierunku gołębiego podejścia na wzór węgierskiego banku centralnego
- Podstawowy scenariusz Danske Banku nie zakłada obniżki stopy procentowej do zera przez bank centralny
Kurs EUR/PLN: NBP ograniczy spadek w krótkim okresie, ale nie na stałe – Danske Bank
NBP negatywnie zaskoczył złotego na Boże Narodzenie, gdyż bank centralny interweniował na rynku walutowym, aby celowo osłabić PLN. Interwencja miała na celu wzmocnienie wpływu luźniejszej polityki pieniężnej na złotówkę i całą polską gospodarkę. To spowodowało, że kurs EUR/PLN poszybował znacznie wyżej do poziomu 4,60 zł, wsparty wypowiedziami członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Grażyny Ancyparowicz, która doszła do wniosku, że „optymalny” kurs EUR/PLN dla wsparcia polskiej gospodarki to „4,50 lub więcej”.
– Uwzględniając nowy kurs walutowy i wzrost gospodarczy, NBP zmierza w kierunku gołębiego podejścia na wzór węgierskiego banku centralnego. Trudno nam jednak dostrzec przyczyny chęci osłabienia złotego przez NBP. Produkcja przemysłowa i zatrudnienie pozostają stosunkowo wysokie, wspierane przez siłę wytwórczą. Wraz ze znoszeniem ograniczeń widzimy światłu na końcu tunelu. Spodziewamy się silniejszego wzrostu w gospodarce światowej i polskiej począwszy od drugiego kwartału – napisano w raporcie.
Podstawowy scenariusz Danske Banku nie zakłada obniżki stopy procentowej do zera przez bank centralny. Szef NBP nieco się wycofał z tego pomysłu i wielu członków RPP zdecydowanie sprzeciwia się obniżaniu stóp procentowych.
– Uważamy, że bank centralny będzie trzymał się nowych założeń i zapobiegnie gwałtownemu umocnieniu kursu w krótkim okresie. Naszym zdaniem nowy przedział dla EUR/PLN może ukształtować się w najbliższych miesiącach (przynajmniej I kw.) na poziomie 4,48-4,60. Jednak w miarę poprawy sytuacji na wiosnę w Polsce i na świecie, uważamy, że bank centralny będzie bardziej elastyczny pozwalając złotemu na umocnienie. Tym samym możemy zobaczyć, jak EUR/PLN spadnie do 4,40 za sześć miesięcy i 4,35 za 12 miesięcy – podsumowano.

Zobacz również inne teksty autora:
- Euro na fali wzrostów w 2021 r. Dolar w defensywie przez większość roku
- Funt zyska w II poł. 2021 r. Euro nie utrzyma siły względem dolara
- Korona norweska głównym wygranym 2021 r.? NOK wspierany przez ropę