Naga Markets– Jeśli inflacja będzie trwale wyższa od naszego celu inflacyjnego (…) to będziemy wtedy interweniować, będziemy zacieśniać politykę pieniężną. Mamy tu dwa podstawowe narzędzia: podwyżkę stóp i ograniczenie skupu papierów wartościowych – powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej.

  • Prezes NBP uważa, że obecny wzrost cen ma charakter przejściowy 
  • Jego zdaniem, NBP nie ma “żadnego” wpływu na obecny wzrost cen 
  • Stopy proc. podniesie dopiero nowa RPP w połowie 2022 r. – uważa PKO BP

Prezes NBP szczerze o inflacji 

W minioną środę miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z rynkowi oczekiwaniami, decydenci postanowili we wrześniu o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach, w efekcie czego stopa referencyjna wciąż plasuje się na rekordowo niskim poziomie 0,10 proc.W czwartek odbyła się z kolei konferencja prof. Adama Glapińskiego, dotycząca oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce, w trakcie której prezes NBP odpowiadał m.in. na pytania dziennikarzy.

Już na samym początku konferencji, Adam Glapiński stwierdził, że w ostatnim czasie inflacja znacznie przyspieszyła. Prezes NBP zwrócił jednak uwagę, że jest to tendencja dostrzegana nie tylko w Polsce, lecz niemal na całym świecie.

– Za globalny wzrost inflacji w dużej mierze odpowiada wzrost cen surowców na rynkach światowych. Ceny ropy są obecnie aż o połowę wyższe niż rok temu (…) Wyraźnie wyższe rok do roku są również ceny gazu i metali. Rosną globalne ceny produktów rolnych (…) Kolejnym czynnikiem podnoszącym ceny na całym świcie są wciąż występujące poważne ograniczenia podażowe w światowym handlu – wskazał Adam Glapiński dodając, iż obecny wzrost cen inflacji na świecie, także w Polsce, ma jednak według wszelkich prognoz (…) charakter przejściowy (…) Dalsze wzrosty cen surowców, zwłaszcza tak silne jak dotąd, wydają się mało prawdopodobne.

Przypomnijmy, że w Polsce inflacja w sierpniu wyniosła 5,4 proc.

– Oczywiście, jest to poziom daleki od tego, który chcielibyśmy widzieć. Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik. Poziom ten jest jednak w decydującym stopniu efektem oddziaływania czynników niezależnych od polityki pieniężnej NBP (…) Nie wiadomo jak będzie w przyszłości, ale w tym wypadku, do dzisiaj jest to wyłącznie wynik szoku podażowego, na który nie mamy żadnego wpływu, niestety – przyznał prezes NBP dodając, że ewentualny wpływ na tego rodzaju czynniki mogą istnieć tylko po stronie polityki fiskalnej, podatkowej, akcyzowej, itd.

invest

Wskazał on także ze smutkiem, że nie ma takiej czarodziejskiej różdżki, przy pomocy której można obniżyć inflację wynikające ze wzrostu kosztów produkcji.

RPP trzyma rękę na pulsie 

Prezes Glapiński zapewnił jednak, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) będzie zacieśniać politykę pieniężną, jeśli inflacja będzie trwale wyższa od celu inflacyjnego Narodowego Banku Polskiego (NBP) na skutek trwałej presji popytowej.

– Jeśli inflacja będzie trwale wyższa od naszego celu inflacyjnego, rozumianego – przypominam – jako pewne pasmo, z punktem środkowym na poziomie 2,5 proc., to będziemy wtedy interweniować, będziemy zacieśniać politykę pieniężną. Mamy tu dwa podstawowe narzędzia: podwyżkę stóp i ograniczenie skupu papierów wartościowych – albo jednego z tych elementów – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej zapewniając, że jeśli pojawi się ryzyko trwałego przekraczania celu inflacyjnego na skutek trwałej presji popytowej, w warunkach mocnego rynku pracy, czyli braku znaczącego bezrobocia i w warunkach dobrej koniunktury, wówczas natychmiast zacieśnimy politykę pieniężną – czytaj: podniesiemy stopy procentowe, ograniczymy skup papierów wartościowych.

Przysłuchując się konferencji prezesa NBP, ekonomiści Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP doszli do wniosku, że coraz bardziej uprawdopodabnia się ich scenariusz zakładający że na podwyżki stóp proc. zdecyduje się dopiero nowa RPP, najpewniej dopiero w połowie przyszłego roku.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs korony czeskiej nbp | kurs rubla w kantorach | kurs akcji enea | kurs budimex | gbp online | cena akcji pekao | kurs korony szwedzkiej prognozy na najbliższe dni | pgnig forum |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:
Poprzedni artykułKonsorcjum Pozbudu ma umowę na modernizację wagonów PKP IC za 70,6 mln zł
Następny artykułNowe ATH na KNG
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here