Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, prezes NBP

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój nowych technologii i związane z tym zmiany na rynku usług płatniczych. Pandemia Covid-19, z którą zmagamy się od pierwszego kwartału 2020r., przyspiesza te procesy. Fakt ten sprawił, że udział transakcji bezgotówkowych stale rośnie. W ostatnim czasie sporo mówi się także nt. ewentualnej emisji przez banku centralne walut cyfrowych (CBDC). Prezes NBP Adam Glapiński przyznaje, że NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce.

Jeszcze zbyt wcześnie na CBDC w Polsce 

Narodowy Bank Polski opublikował dziś liczący ponad 100 stron materiał zatytułowany “Pieniądz cyfrowy banku centralnego”. Dowiadujemy się z niego, że w 2020 roku wyraźnie wzrosło zaangażowanie banków centralnych na świecie w badaniach nad możliwością emisji pieniądza cyfrowego banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC). W większości przypadków pieniądz ten miałby być cyfrowym odpowiednikiem gotówki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych wskazują, że pod koniec minionego roku aż 86 proc. spośród 65 ankietowanych banków centralnych na świecie zaangażowanych było w badania koncepcji emisji CBDC.

NBP zwraca uwagę, że w dyskusjach na arenie międzynarodowej coraz więcej uwagi poświęca się tematowi wykorzystania nowych technologii i CBDC w płatnościach transgranicznych, jako szansy da uczynienia ich szybszymi, tańszymi, bardziej transparentnymi i dostępnymi.

NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce.

– Czerpiąc z badań innych banków centralnych, NBP jest dalece zaawansowany w analizie kluczowych kwestii związanych z emisją pieniądza cyfrowego banku centralnego. NBP bada w szczególności potencjalne skutki emisji CBDC – prawne, technologiczne oraz ekonomiczne – przyznał Adam Glapiński, prezes NBP materiale.

Pomimo tego zaawansowania, bank centralny z rozwagą podchodzi do możliwości wprowadzenia cyfrowego złotego i obecnie nie decyduje się na jego emisję. Jak dotąd bank nie zidentyfikował bowiem celu emisji cyfrowego złotego o charakterze systemowym ani szczególnych potrzeb konsumentów lub podmiotów gospodarczych, które nie mogłyby zostać zaspokojone przez dostawców już istniejących usług płatniczych w Polsce, a jedynie przez bank centralny w drodze wprowadzenia CBDC.

Powściągliwość banku centralnego w tym temacie wynika również z braku podstaw prawnych dla wprowadzenia CBDC.

invest

Na obecnym etapie brak jest wyraźnych korzyści z wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce w stosunku do dostrzeganych rodzajów ryzyka związanego z jego emisją dla gospodarki, obrotu pieniężnego i systemu finansowego – przyznał Glapiński dodając, iż aktualne stanowisko NBP w kwestii emisji CBDC może ulec modyfikacji, o ile zaistnieją czynniki (krajowe lub międzynarodowe) uzasadniające taką zmianę.

Nie jest więc wykluczone, że w przyszłości NBP mógłby emitować, obok banknotów i monet, również cyfrowego złotego, który uzupełniłby zbiór dostępnych obecnie instrumentów płatniczych i zapewniłby możliwość korzystania z pieniądza banku centralnego osobom preferującym elektroniczne metody płatności.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 indeks | forum giełdowe | newconnect | akcje gpw | akcje biomedlub |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIlość wielorybów bitcoina (BTC) maleje. Co to oznacza?
Następny artykułKurs euro po 1,14 USD, a funta po 1,25 USD na koniec roku – prognoza RBC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here