Naga MarketsNBP może wspierać polski rynek akcji na 2 sposoby, twierdzi prof. Eryk Łon z RPP
Eryk Łon, RPP

Prof. Eryk Łon w swoim artykule na łamach portalu wgospodarce.pl podzielił się swoim wnioskami i przemyśleniami na temat polskiego rynku akcji i potencjalnej aktywnej roli Narodowego Banku Polskiego jako instytucji wspierającej rynek giełdowy.

Prof. Eryk Łon: “NBP może wspierać polski rynek akcji na 2 sposoby”

Zdaniem prof. Eryka Łona z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Narodowy Bank Polski może wspierać rozwój polskiego rynku akcji na 2 sposoby. Pierwszy z nich wynika bezpośrednio z podstawowych działań prowadzonych przez polski bank centralny:

Te artykuły również Cię zainteresują
– Sposób pierwszy to utrzymywanie niskiego poziomu stóp procentowych. – stwierdzi prof. Eryk Łon. – Zwiększa to skłonność uczestników życia gospodarczego do podejmowania ryzyka. W rezultacie rośnie zainteresowanie inwestowaniem na rynku akcji, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. 

Drugie podejście jest nieco bardziej kontrowersyjne, ale należy zauważyć, że niektóre kraje już wprowadziły takie rozwiązania i to na szeroką skalę.

Sposób drugi to bezpośredni skup akcji lub na przykład jednostek funduszy inwestycyjnych lokujących powierzony kapitał na krajowym rynku akcji. – podkreślił prof. Eryk Łon, który nie ma wątpliwości co do tego, że takie rozwiązanie należy zastosować.

– Jestem głęboko przekonany, że w przypadku naszego kraju warto korzystać z obu tych sposobów. – zaznaczył.

Eryk Łon od długiego czasu jest zwolennikiem interwencji banków centralnych w rynek akcyjny. Oprócz tego, wierzy także, że przebijanie przez indeks główny danej giełdy kluczowych poziomów jest niezwykle ważny w budowaniu dumy narodowej.

Zatem, nie dziwi jego podejście do uwzględnienia projekcji dla WIG w przewidywaniach Narodowego Banku Polski.

W kontekście dyskusji o roli rynku akcji w polskiej gospodarce warto moim zdaniem chcąc docenić rolę rynku akcji rozważyć wprowadzenie obok projekcji inflacji oraz projekcji PKB nie tylko projekcji stopy bezrobocia, o czym już wspominałem w swych publikacjach, lecz także projekcji Warszawskiego Indeksu Giełdowego. Mogłoby stać się to ogromnym wkładem Polski w myśl nad sztuką prowadzenia polityki pieniężnej XXI wieku. – stwierdził prof. Eryk Łon.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazyco oznacza blik | mercator giełda | zloty kurs | pkn orlen cena akcji | mercator medical akcje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here