Naga MarketsAdam Glapiński, NBPRada Polityki Pieniężnej aż trzykrotnie zdecydowała się w tym roku na obniżkę stóp procentowych. Działanie to miało na celu zminimalizowanie gospodarczych skutków kryzysu wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa. Wiele wskazuje jednak na to, że to wcale nie koniec obniżek.

  • Rafał Sura uważa, że stopy proc. są na optymalnym poziomie
  • Nie wyklucza on jednak możliwości ich obniżki w przyszłości 
  • Jerzy Żyżyński uważa, że obniżenie stóp proc. do zera byłoby wskazane
  • Zdaniem Adama Glapińskiego obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku

RPP obniży stopy proc. do zera

Członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Rafał Sura przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP) Biznes, że należy się wystrzegać retoryki i działań, które mogłyby sugerować jakiekolwiek zaostrzanie polityki pieniężnej, w tym podwyższenie stóp proc. W jego ocenie, to byłby kierunek bardzo niepożądany, niekorzystny dla polskiej gospodarki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wskazał on także, że choć na dzień dzisiejszy nie dostrzega on potrzeby obniżania stóp procentowych, gdyż ich obecny poziom jest optymalny, to jednak nie można wykluczyć takiego scenariusza w przyszłości.

– Jeżeli rozwój wydarzeń gospodarczych i równolegle dostarczane nam i analizowane przez nas ekspertyzy wskazywałyby możliwość dalszej obniżki stóp z równoczesnym wykazaniem pozytywnych skutków dla sfery realnej, to nie wykluczyłbym w przyszłości takiego scenariusza – tym bardziej, że inflacja będzie w 2021 r. zbiegać w pobliże środka celu inflacyjnego, czyli 2,5 proc. – dodał.

Na uwagę zasługuje fakt, iż Rafał Sura nie jest jedynym członkiem RPP, który w ostatnim czasie opowiedział się publicznie za możliwą obniżką stóp procentowych. Zdanie to podziela bowiem również sam prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adam Glapiński, który w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego przyznał, iż obniżka stóp procentowych może nastąpić już w pierwszym kwartale 2021 roku. Dodał on także, że NBP prowadzi odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego działania.

Podobnego zdania jest również Jerzy Żyżyński, który uważa, iż obniżenie stóp proc. do zera byłoby “wskazane”.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułStawiamy na solidne produkty, a nie na drogi marketing – wywiad z dyrektorem zarządzającym FP Markets
Następny artykułMZ: 13 397 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 1 294 878
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here