Naga MarketsMateusz Morawiecki, premier RP

Druga fala pandemii stała się faktem. Ilość pozytywnie zdiagnozowanych przypadków zakażenia koronawirusem wielokrotnie przewyższa wartości raportowane wiosną. Mimo to, rządzący nie wprowadzają obostrzeń, z jakimi mieliśmy do czynienia jeszcze kilka miesięcy temu. Otwarcie przyznają oni również, że całkowitego lockdownu raczej w Polsce już nie będzie.

  • Ponowny lockdown stanowi poważne zagrożenie dla gospodarki
  • W przyszłym roku światowa gospodarka powróci na ścieżkę wzrostu gospodarczego
  • NBP powinien inwestować rezerwy walutowe na GPW

Lockdown zagrożeniem dla gospodarki

Jeden z członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) wskazuje, że poszczególne rządy zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakie dla gospodarek poszczególnych krajów stanowi jej zamrażanie i dlatego niektóre obostrzenia będą w taki sposób wprowadzane, aby w jak najmniejszym stopniu zagrozić fazom nowo rodzącego się ożywienia gospodarczego. 

Te artykuły również Cię zainteresują

Warto w tym miejscu przypomnieć, że z najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wynika, iż w przyszłym roku powinniśmy być świadkami bardzo szybkiego tempa wzrostu gospodarczego na świecie. Wedle przewidywań MFW, globalny PKB w ujęciu realnym w 2021 roku wzrośnie o 5,2 proc.

Prof. Eryk Łon z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu uważa, że rok 2021 powinien przynieść dalszą poprawę stanu polskiej gospodarki.

– Bardzo pozytywnie oceniam to, że pod wpływem epidemii koronawirusa w nieznacznym tylko stopniu wzrosło bezrobocie, a nastroje konsumentów i nastroje w przemyśle poprawiły się od dołka zanotowanego wiosną tego roku – napisał Eryk Łon w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja.

Niższe stopy proc. obniżają koszty obsługi długu publicznego

Ekonomista wskazuje także, że w związku z epidemią koronawirusa podjęte zostały zdecydowane działania łagodzące zarówno w zakresie polityki pieniężnej, jak również budżetowej.

– Z uwagi na skalę kryzysu uwidocznionego w II kwartale tego roku niezbędne było podjęcie działań skutkujących powiększeniem deficytu budżetowego. Bank centralny obniżając stopy procentowe sprzyja temu, aby koszt obsługi długu publicznego był jak najniższy. Mamy tu więc do czynienia z przykładem współdziałania polityki pieniężnej i polityki budżetowej – napisał Łon dodając, iż w przyszłości dalsze łagodzenie polskiej polityki pieniężnej jest możliwe, ale aktualnie nie jest niezbędne.

Profesor podkreślił, iż trzeba być elastycznym i czujnym. Bardzo dużo zależy bowiem od tego, jak polscy konsumenci zareagują na wprowadzane obostrzenia, które bądź co bądź, są mniejsze, niż te wprowadzone wiosną. Można więc mieć przekonanie, że nasza gospodarka stosunkowo łagodnie przejdzie przez etap owych obostrzeń, zwłaszcza że polscy konsumenci mają zapewne świadomość, iż obostrzenia te mają charakter czasowy.

NBP powinien inwestować na GPW

W artykule na stronie Radia Maryja po raz kolejny przyznał on także, że warto poważnie rozważyć koncepcję, w myśl której część polskich rezerw walutowych mogłaby być inwestowana w akcje i papiery dłużne.

– Zyski z tych inwestycji mogły stawać się dodatkiem dla polskich emerytów. Można by tu skorzystać z doświadczeń funkcjonowania Funduszu Naftowego w Norwegii – napisał Łon dodając, iż gdyby NBP, korzystając z doświadczeń Banku Japonii, skupował jednostki funduszy inwestycyjnych lokujących kapitał na rodzimym rynku akcji, mogłoby to wesprzeć rozwój Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dzięki temu polski bank centralny mógłby oddziaływać na polską gospodarkę za pomocą kanału rynku akcji.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułChińskie PKB na solidnym poziomie 4,9%. Sprzedaż detaliczna w USA rośnie o 1,9%
Następny artykułPGE: Po wydzieleniu aktywów EBITDA spadnie, zwiększy się możliwość zadłużania
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here