Naga MarketsKurs złotego, ile kosztuje euro, dolar, funt i frankNBP wykorzysta interwencje walutowe i werbalne, aby zapobiec spadkowi EUR/PLN poniżej 4,50, uważają ekonomiści TD Securities. Polski bank centralny prawdopodobnie zwiększy w tym roku QE, choć na ostatnim posiedzeniu pozostawił stopy procentowe bez zmian. Podobnego zdania są eksperci z Rabobanku, którzy wskazują, że NBP będzie za wszelką cenę bronił poziomu 4,50. Kurs EUR/PLN obecnie oscyluje w okolicach 4,54.

  • Szanse na obniżkę stóp w 2021 r. wzrosły ze względu na dalsze umocnienie złotego
  • NBP zamknął drzwi do spadku kursu EUR/PLN w krótkim okresie czasu
  • Polskę można by nazwać manipulatorem walutowym. Strategia NBP może doprowadzić do wojny walutowej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Kurs euro i złotego: NBP zapobiega spadkowi poniżej 4,50 – TDS

Zgodnie z oczekiwaniami NBP pozostawił stopę bazową bez zmian na poziomie 0,10%. Eksperci uważają, że stopa bazowa pozostanie na tym poziomie przez cały 2021 r. Jednak szanse na obniżkę w 2021 r. z pewnością wzrosły ze względu na dalsze umocnienie złotego, gwałtowne spowolnienie inflacji oraz ostatnie uwagi prezesa NBP Glapińskiego, że scenariusz cięcia stóp wciąż leży na stole.

Te artykuły również Cię zainteresują
Złoty, przy braku interwencji banku centralnego, prawdopodobnie będzie się nadal umacniał w najbliższych miesiącach ze względu na silny bilans płatniczy. Oczekujemy jednak, że NBP będzie nadal korzystał z kombinacji zakupów walutowych, interwencji werbalnych i luzowania ilościowego, aby utrzymać EUR/PLN w okolicy 4,50 – napisano w raporcie.

EUR/PLN: NBP chroni poziom 4,50 – Rabobank

Ostatnie uwagi Narodowego Banku Polskiego (NBP) stanowią dalsze wsparcie dla EUR/PLN. Ekonomiści z Rabobanku zwracają uwagę na preferencje banku centralnego, który chce utrzymać tę parę powyżej strefy 4,40-4,50.

NBP zamknął drzwi do spadku kursu EUR/PLN w krótkim okresie czasu. Bank wyraźnie stwierdził, że może interweniować na rynku walutowym w celu wzmocnienia wpływu poluzowania polityki pieniężnej na gospodarkę. Zasadniczo NBP nie chce mocniejszego złotego – wskazano w raporcie.

W ocenie analityków dopóki niepewności związane ze ścieżką pandemii znacząco się nie zmniejszą, w NBP prawdopodobnie będzie dominować preferencja utrzymywania EUR/PLN powyżej 4,40-4,50. Oznacza to, że pole do spadku kursu EUR/PLN powinno pozostać ograniczone w pierwszej połowie 2021 r. lub dłużej, w zależności od tego, jak szybko Polska będzie w stanie wyjść z lockdownu, aby w pełni otworzyć gospodarkę.

Podczas gdy NBP opowiada się za słabszą walutą, przedłużające się interwencje walutowe w celu ograniczenia umocnienia złotego mogą mieć negatywne konsekwencje. Polskę można by nazwać manipulatorem walutowym, a jej strategia może doprowadzić do wojny walutowej na pełną skalę w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – podsumowano.

Kurs EURPLN na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURPLN na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here