Naga MarketsAdam Glapiński, NBPWybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 zmusił decydentów politycznych do natychmiastowo podjęcia radykalnych działań. Zamrażanie gospodarek mające na celu powstrzymanie fali zachorowań przyczyniło się jednak do powstania niezwykle poważnego kryzysu gospodarczego, który to z kolei zmusił banku centralne na całym świecie do luzowania swojej polityki pieniężnej.

  • Stopy proc. NBP mogą być jeszcze niższe
  • Inflacja w kolejnych kwartałach będzie się obniżać
  • Słabszy polski złoty mógłby przyczynić się do nieco szybszego tempa ożywienia gospodarczego

NBP ma przestrzeń do kolejnej obniżki stóp proc.

Nasza rodzima Rada Polityki Pieniężnej dokonała w tym roku aż trzech obniżek stóp procentowych. Fakt ten sprawił, iż są one obecnie najniższe w historii. Mówiąc wprost, oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy. Dekadę temu oprocentowanie wynosiło 3,5% a jeszcze na początku XXI wieku sięgało prawie 20%.

Warto zwrócić uwagę, że niższe niż polskie główne stopy procentowe ma na świecie zaledwie 28 krajów, z których 25 to kraje, które znajdują się w strefie euro. Są to więc kraje, których polityka pieniężna prowadzona jest przez jeden wspólny bank jakim jest Europejski Bank Centralny (EBC). Oprócz nich, niższe niż u nas stopy proc. obowiązują jeszcze tylko w Szwajcarii, Danii i Japonii.

Prezes Narodowego Banku Polskiego wskazał jednak w artykule dla “Dziennika Gazety Prawnej”, że NBP ma jeszcze przestrzeń do dalszego luzowania polityki pieniężnej.

– (…) Jednak gdyby rzeczywistość zweryfikowała negatywnie nasze nadzieje, to NBP ma jeszcze przestrzeń do dalszych działań antykryzysowych, w tym dalszego poluzowania polityki pieniężnej – napisał prezes banku centralnego.

Kryzys wyhamował inflację! CPI jednak wciąż powyżej 3%

Według opublikowanego dziś szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w lipcu br. w porównaniu z lipcem 2019 r. o 3,1%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,1%.

Zdaniem prezesa Rady Polityki Pieniężnej, to, że inflacja w Polsce nie jest obecnie tak niska jak w wielu krajach UE, jest po części związane z relatywnie szybsza odbudową popytu.

– Obecnie inflacja kształtuje się zgodnie z celem inflacyjnym NBP, choć jest nieco powyżej 2,5 proc. spodziewamy się jednak, że w kolejnych kwartałach będzie się ona obniżać – wskazał Glapiński.

Polski złoty jest za drogi

Zdaniem szefa NBP, czynnikiem który mógłby stanowić dodatkowe wsparcie dla gospodarki i ograniczyć ryzyko deflacji byłoby silniejsze dostosowanie kursu złotego w reakcji na globalny wstrząs wywołany pandemią oraz poluzowanie polityki pieniężnej NBP.

– Można oceniać, że w obecnych uwarunkowaniach słabszy kurs walutowy mógłby przyczynić się do nieco szybszego tempa ożywienia gospodarczego – dodał.

Kurs dolara najniżej od października 2018 r.

Spoglądając na notowania pary walutowej USD/PLN zauważymy, że kurs dolara traci w relacji do polskiego złotego niemal nieprzerwanie od połowy lipca. USD spadał przez 10 z 11 ostatnich sesji. Licząc od marcowych szczytów, kurs dolara osunął się już o niemal 61 groszy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAustralia: kurs AUD/USD z celem nawet na 0,75 – ANZ
Następny artykułGiełda odbija po czwartkowych spadkach. Mocne wzrosty na NC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here