Naga MarketsNBP jednak nie obniży stóp i straci zainteresowanie kursem złotego
Prezes Adam Glapinski (NBP)

Narodowy Bank Polski (NBP) jednak nie dokona obniżki stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu 0%, wynika ze zaktualizowanych projekcji analityków mBanku w reakcji na wywiad prezesa instytucji Adama Glapińskiego, którego udzielił Obserwatorowi Finansowemu. Jednocześnie bank jest zdania, że po fali grudniowej niepewności NBP straci zainteresowaniem kursem walutowym i zaprzestanie swoich interwencji na rynku.

  • Prezes Glapiński wspomina w wywiadzie, że w przypadku trzeciej fali pandemii koronawirusa możliwe byłoby obniżenie stóp procentowych, mBank jednak zaktualizował swój bazowy scenariusz i nie spodziewa się takowego ruchu
  • Spadek inflacji w grudniu poniżej celu NBP ma jednak spowodować, że przyszłe posiedzenia RPP „będą bardzo emocjonujące”
  • „Uważamy, że zainteresowanie kursem walutowym w RPP i NBP minie wraz z przejściem przez zimowy okres niepewności” – komentowali analitycy mBanku w odniesieniu do ostatnich interwencji walutowych

NBP gotowy obniżyć stopy, jednak zdaniem mBanku tego nie zrobi

We wtorek ukazał się wywiad z prezesem NBP dla Obserwatora Finansowego, którego fragmenty dotyczące obniżek stóp pojawiły się już w zeszłym tygodniu, wywołując negatywną niespodziankę na rynku. W jego pełnej treści pojawia się informacja, że 3 fala pandemii koronawirusa w I kw. 2021 r. mogłaby spowodować obniżkę stóp do zerowego poziomu, jednak szerszy kontekst wywiadu skłonił mBank do ponownej zmiany scenariusza bazowego i ponownego założenia, że stopy nie zostaną zmienione.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po lekturze wywiadu z prezesem NBP zmieniliśmy naszą prognozę stóp procentowych. Była aktualna tylko kilka dni. Powróciliśmy do scenariusza utrzymania stóp na obecnym poziomie. Po wyborach w Georgii mamy niebieską falę w wersji minimum, co z radością przyjmują ryzykowne aktywa – napisano w czwartkowej nocie makroekonomicznej mBanku.

Istotnym dla ostatecznej decyzji RPP podczas styczniowego oraz kolejnych posiedzeń może być kurs złotego oraz poziom inflacji. Do tej pory NBP stawiał jednak na interwencje bezpośrednie, a chcąc osłabić złotówkę obniżka stóp musiałaby być jednak bardzo duża, a w tym momencie trudno sobie wyobrazić zejście do ujemnego ich poziomu.

– Jeżeli pandemia i sytuacja gospodarcza będą się rozwijały zgodnie ze scenariuszem bazowym, czyli będzie następowała stabilizacja sytuacji epidemicznej i stopniowa poprawa koniunktury, to nie powinno być potrzeby zmiany parametrów polityki pieniężnej w kolejnych kwartałach – stwierdzał prezes Glapiński.

Wywiad zasugerował jednocześnie, że jeżeli sytuacja epidemiologiczna nie pogorszy się znacznie, to RPP poczeka z dalszymi krokami do marca, kiedy pojawią się najnowsze projekcje gospodarcze. Według szybkiego szacunku GUS dla inflacji opublikowanego w czwartek, inflacja plasowała się poniżej celu NBP i wynosiła 2,3% rdr, a według mBanku cały pierwszy kwartał ma upływać poniżej celu.

NBP potwierdza interwencje na złotym, zainteresowanie kursem walutowym ma jednak minąć

Zarząd NBP od połowy grudnia 2020 r. dokonuje zakupu walut obcych na rynku walutowym w celu wzmocnienia oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę – informował prezes Glapiński w wywiadzie potwierdzając to, co było dla większości inwestorów jasne po zachowaniu PLN od drugiej połowy grudnia.

Pomimo usilnych prób osłabiania złotego, jego poziom względem euro wraca do poziomów z okolic pierwszych interwencji, a w związku z historycznym niedowartościowaniem PLN i wzrostem apetytu na ryzyko jego kurs może umacniać się w 2021. mBank jest jednak zdania, że NBP relatywnie szybko straci zainteresowanie utrzymywaniem presji na złotym gdy gospodarka wyjście z okresu zimowej niepewności.

Dziś kurs EUR/PLN znajduje się na poziomie po pierwszych interwencjach. Kurs umacnia się przede wszystkim dzięki nowej fali apetytu na ryzyko i osłabieniu dolara, co jest zupełnie naturalne. Uważamy, że zainteresowanie kursem walutowym w RPP i NBP minie wraz z przejściem przez zimowy okres niepewności i wejście gospodarki na ścieżkę wzrostu – prognozują analitycy mBanku.

Źródło: mBank

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here