Naga MarketsAdam Glapiński, NBP
Adam Glapiński, NBP

By walczyć z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 decydenci polityczni na całym świecie podejmują bezprecedensowe działania mające na celu ratowanie gospodarki przed recesją. Podobne działania podjął również Narodowy Bank Polski, który zdecydował się w trakcie marcowego posiedzenia na pierwszą od pięciu lat zmianę poziomu stóp procentowych.


Stopy proc. NBP najniżej w historii

Po pięciu latach Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp proc., w wyniku czego główna stopa referencyjna została obniżona o 50 punktów bazowych do 1% a więc do najniższego poziomu w historii. Oznacza to, że tak taniego pieniądza nie mieliśmy w Polsce jeszcze nigdy w historii.

NBP wydrukował niemal 19 mld zł

Obniżka stóp nie była jednak jedynym działaniem jakie Narodowy Bank Polski podjął w celu walki z kryzysem. W miniony tygodniu NBP po raz pierwszy w historii skupił również obligacje skarbowe. W ramach pierwszego przetargu kupił trzy serie stałokuponowych papierów o zapadalności 2, 5 i 10 lat w sumie za 2,66 mld zł. Jak się jadnak okazało, był to pierwszy, lecz nie ostatni zakup obligacji przez bank. W miniony poniedziałek odbyła się bowiem kolejna aukcja, na której NBP skupił za wykreowane pieniądze obligacje Skarbu Państwa za kolejne 5,62 mld zł. Tym razem były to jednak przede wszystkim obligacje o terminie zapadalności 5 lat i stałym oprocentowaniu na poziomie średnio 1% rocznie. Jakby tego było mało, dziś (czwartek, 26 marca 2020 r.) NBP skupił aż sześć serii papierów dłużnych Skarbu Państwa w sumie za 10,7 mld zł, co stanowi dokładnie 74% z 14,6 mld zł wystawionych na sprzedaż.

Oznacza to, że sumarycznie z poprzednimi dwoma aukcjami NBP wykreował (dodrukował) na ten cel już niemal 19 mld zł. To prawie 2% państwowego długu.

Spada rentowność obligacji

Działania NBP mają na celu ułatwienie rządowi zebrania środków na tzw. “tarczę antykryzysową”. Szybko zostały jednak one zweryfikowane przez rynek. Pojawienie się “gracza” w postaci banku centralnego zostało przez inwestorów odebrane jako sygnał wskazujący na zbliżający się wzrost popytu na obligacje skarbowe, co w naturalny sposób przyczynia się do wzrostu ich ceny i spadku rentowności.

Rentowność 10-letnich papierów dłużnych osunęła się w czwartek do 1.764%Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułMrYogi: 7 punktów, które zabijają Twój zyskowny trading
Następny artykułJak equity crowdfunding zrewolucjonizuje obecną dekadę? Łukasz Zgiep
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here