Naga Markets11 czerwca 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwszą monetę z nowej serii Wielkie aktorki – Helena Modrzejewska

Helena Modrzejewska (1840–1909) była wybitną aktorką, wielką legendą polskiego teatru, gwiazdą dwóch kontynentów. (…) Była nie tylko wyjątkową artystką, ale też gorliwą patriotką i filantropką. – pisze w folderze emisyjnym Diana Poskuta-Włodek.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rewersie monety umieszczono wizerunek Heleny Modrzejewskiej z portretu Franka Fowlera z 1884 r., z lewej strony autograf, a w prawym dolnym rogu kolorowy wachlarz sceniczny aktorki jako wklejka porcelanowa.

Na awersie pokazano fragment kurtyny Henryka Siemiradzkiego z Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, przedstawiający grupę Natchnienia, Piękna i Prawdy oraz Tragedię (w czarnej szacie), Komedię (z maską antyczną w dłoni) i Błazna bawiącego się marionetkami.

Srebrna moneta o nominale 20 zł wyemitowana została w nakładzie do 16 000 sztuk. Cena monety wynosi 210 zł brutto. Szczegóły dotyczące nowej emisji zostały zawarte w folderze przygotowanym przez NBP.

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 25 czerwca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu monetę: 450. rocznica Unii Lubelskiej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here