Naga MarketsAktualne kursy walut NBP z godz. 11.50 kurs euro i funta w górę, dolar i frank delikatnie w dół 21 listopada 2019Jak poinformował RMF FM, Narodowy Bank Polski (NBP) drukuje w tym roku na potęgę, drastycznie zwiększając podaż pieniądza. Ilość banknotów, która trafia każdego dnia do obiegu ma wynosić ponad półtora miliona. Według doniesień są to przede wszystkim banknoty o wysokich nominałach. Niewątpliwie taka sytuacja może odbić się negatywnie na portfelach Polaków w długim terminie. Polski złoty (PLN) traci w czwartek do, dolara euro, funta i franka.

  • W 2020 r. w Polsce przybyło niemal pół miliarda nowych banknotów
  • 240 milionów nowych banknotów 100 zł i 160 mln o nominalne 200 zł
  • Ceny w Polsce rosną, ale nieporównanie wolniej niż ilość pieniędzy

NBP zalewa rynek świeżymi banknotami

Kursy walut: dolar, euro, funt i frank silnie w górę do złotego! NBP zaktualizował kursy walut w środę, 13 listopada po godz. 11:45Do początku roku w Polsce przybyło niemal pół miliarda banknotów. W krótkim terminie taki zabieg ma na celu podtrzymać gospodarkę na stabilnym poziomie. Jednak jak pokazuje historia, w dłuższej perspektywie takie działanie grozi rozpędzającą się inflacją, w skutek czego Polacy mogą doświadczyć drastycznego wzrostu cen produktów i usług dostępnych na lokalnym rynku.

W ocenie NBP drukowanie większej ilości banknotów ma pomóc podratować budżety firm i zapewnić niezbędne środki na wypłaty dla pracowników. Utrzymanie miejsc pracy jest jednym z priorytetów gospodarczych obecnego rządu.

Jednak problem w tym, że wartość pieniędzy kreowanych z „powietrza” będzie systematycznie spadać. Inflacja silnie wzrośnie, jeżeli za dodrukiem nie pójdą działania NBP podwyższające główne stopy procentowe. W takim scenariuszu za tą samą kwotę statystyczny Polak będzie mógł nabyć mniejszą ilość produktów niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Jak podał RMF MF, od stycznia do września tego roku, na rynku pojawiło się 240 milionów nowych banknotów o nominale 100 zł i 160 mln o nominalne 200 zł. Jednocześnie zwiększyła się też o 2/3 liczba banknotów z Janem III Sobieskim, a więc o nominale 500 złotych.

Bank centralny nie jest zainteresowany dodrukiem niskich nominałów. Zmiany w ilości banknotów 10-cio, 20-sto i 50-cio złotowych były nieznaczne.

Według doniesień ceny w Polsce rzeczywiście rosną, ale nieporównanie wolniej niż ilość pieniędzy. Dzieje się tak ponieważ niepewność co do przyszłości powoduje, iż wielu Polaków gromadzi gotówkę na „czarną godzinę” tym samym nie zwiększając ilości pieniądza w obiegu. Problem wyjdzie na światło dziennie, gdy ekonomiczna sytuacja w Polsce się ustabilizuje, a pieniądze ponownie zaczną krążyć szybciej pompując inflację.

Kurs złotego (PLN) stabilny pod koniec tygodnia

Notowania par walutowych USD/PLN, EUR/PLN, GBP/PLN oraz CHF/PLN wzrastały w godzinach przedpołudniowych w czwartek. Jednak ostatnie godziny przyniosły odreagowanie w postaci silniejszego złotego, który zdołał znieść większość porannego ruchu. Dolar kosztuje ponad 3,77 zł, a euro niecałe 4,47 zł. Funt oscyluje przy poziomie 5,00 zł, a frank w okolicach minimów 4,1360 zł.

Kurs par walutowych z polskim złotym na interwale dziennym, tradingview
Kurs par walutowych z polskim złotym na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here