Naga MarketsPolski rząd rozpoczął stopniowe, ponowne otwarcie gospodarki, ale eksperci z Danske Banku spodziewają się, że proces normalizacji i pełnego otwarcia gospodarki będzie miał miejsce dopiero w drugim kwartale. Jednak gospodarka radziła sobie całkiem nieźle pomimo ograniczeń wprowadzonych w okresie zimowym, ponieważ zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa nie spadły tak bardzo, jak oczekiwano w grudniu. Jednocześnie prognozują spadek kursu pary EUR/PLN do poziomu 4,40 w perspektywie 12 miesięcy.

  • Wstępne szacunki PKB na 2020 r. pokazały spadek PKB w zeszłym roku o 2,8%, znacznie mniej niż w przypadku wielu krajów Europy Zachodniej
  • Presja inflacyjna jest nadal zauważalna, a inflacja bazowa utrzymuje się na poziomie 3,7% znacznie powyżej celu banku centralnego
  • Wiosną ożywienie w Polsce i na świecie się umocni, co doprowadzi do stopniowego spadku kursu EUR/PLN

Polityka pieniężna: NBP utrzymał swoje stanowisko

Wstępne szacunki PKB na 2020 r. pokazały spadek PKB w zeszłym roku o 2,8%, czyli znacznie mniej niż w przypadku wielu krajów Europy Zachodniej. Znaczny bodziec z pewnością pomógł w tym zakresie, a polska gospodarka powinna doświadczyć znaczącego ożywienia w 2021 roku, zwłaszcza od połowy roku, ponieważ sektor usług korzysta z większej aktywności.

Te artykuły również Cię zainteresują
Polski bank centralny na posiedzeniu na początku lutego utrzymał swoje stanowisko, które pośrednio utrzymuje kurs walutowy złotego na obecnych poziomach w obliczu obaw o perspektywy wzrostu gospodarczego dla polskiej gospodarki.

Członkowie RPP utrzymają stanowisko, chyba że nastąpi nagły gwałtowny spadek aktywności gospodarczej. Z drugiej strony uważamy, że w okresie letnim, gdy polska gospodarka w pełni ożyje, spadnie presja na obniżkę stóp procentowych. W międzyczasie presja inflacyjna jest nadal zauważalna, a inflacja bazowa utrzymuje się na poziomie 3,7% znacznie powyżej celu banku centralnego – podkreślono.

Kurs euro i złotego: Bilans ryzyka dla EUR/PLN jest dość wyrównany

Podczas gdy obecna presja na wzrost kursu złotego jest obecna przy silnym nastroju na globalne ryzyko, NBP na razie będzie trzymał rękę na wodzy. W przypadku globalnego szoku, jeśli okaże się, że lockdown jest nieskuteczny, może w najbliższym czasie wywołać ruch wzrostowy na EUR/PLN, podczas gdy w drugim kwartale bank centralny mógłby pozwolić na spadek kursu, jeśli ożywienie gospodarcze będzie szybsze niż oczekiwano

Interwencja walutowa zapowiedziana przed świętami Bożego Narodzenia, wyraźniejsze wskazanie poziomu dla EUR/PLN (o 4,50 wspominał jeden z członków RPP) oraz gołębie sygnały prezesa i innych członków komitetu politycznego NBP wywołały wzrost kursu do 4.60.

Od tamtej pory, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kurs spadł do około 4,50. W przyszłości uważamy, że bank centralny będzie trzymał się swojego stanowiska i zapobiegnie gwałtownemu umocnieniu kursu złotego w krótkim okresie. Naszym zdaniem w najbliższych miesiącach EUR/PLN będzie się wahać w przedziale 4,48-4,60. Jednak spodziewamy się, że wiosną ożywienie w Polsce i na świecie się umocni. W związku z tym uważamy, że bank centralny będzie bardziej otwarty na umocnienie złotego i dlatego prognozujemy, że EUR/PLN spadnie do 4,45 za 6 i 4,40 za 12 miesięcy – podsumowano.

Źródło: Danske Bank

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: biomed-lublin gpw | notowania orlen | kurs zlotego | bitcoin wiadomosci |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here