Naga MarketsAdam Glapiński, NBPNa przestrzeni ostatnich dni byliśmy świadkami całej serii wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerujących, iż stopy procentowe mogą zostać obniżone nawet do zera. Teoretycznie, działanie to powinno przyczynić się do osłabienia polskiego złotego. Szef pionu analiz FX i surowców Commerzbanku Ulrich Leuchtmann ocenia, że presja na osłabienie złotego przez NBP, przy obecnych poziomach polskiej waluty, jest niezrozumiała.

  • NBP interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia kursu złotego
  • członkowie RPP sygnalizują chęć obniżki stóp proc. do zera
  • Niemiecki analityk wytyka NBP, że “manipulacja” kursem walutowym stwarza nieuczciwą przewagę konkurencyjną dla polskich eksporterów.

NBP interweniuje na rynku walutowym

Mimo swojego krytycznego podejścia, niemiecki analityk uważa, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszych interwencji walutowych NBP.

Te artykuły również Cię zainteresują
– Patrząc na to, co A. Glapiński mówił w ostatnich dniach o kursie złotego, można było ulec wrażeniu, że EUR/PLN był handlowany przy poziomach 4,20-4,30. Fakt, że zarówno prezes NBP, jak i inni członkowie RPP, wywierają tak dużą presję na (osłabienie – przyp.red.) własnej waluty, pomimo tego, że kurs EUR/PLN jest blisko szczytów z 2020 r. jest tak samo godny odnotowania, co niezrozumiały – napisano w poniedziałkowej nocie.

NBP nie zawaha się obniżyć stóp procentowych

Zdaniem Ulricha Leuchtmanna wszystko to sygnalizuje rynkowi walutowemu, że pogłoski o interwencjach w poprzednich tygodniach były całkiem prawdopodobne i należy się spodziewać, że interwencje okażą się skuteczne na dłuższą metę.

– Na pewno nie były to działania jednorazowe – to nowa odsłona strategii polityki monetarnej, w której NBP nie zawaha się obniżyć stóp procentowych, jeżeli nie będzie innego sposobu na osłabienie PLN. Glapiński wypowiedział się na ten temat na tyle jednoznacznie, na ile mógł – przyznał Leuchtmann.

W jego ocenie, “manipulacja” kursem walutowym stwarza nieuczciwą przewagę konkurencyjną dla polskich eksporterów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSpółka gamingowa zainwestowała w mining kryptowalut. Jej akcje wystrzeliły o 90%
Następny artykułKurs dolara znowu spada, oczekiwanie na wybory uzupełniające do Senatu USA
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here