Na przestrzeni ostatnich dni byliśmy świadkami całej serii wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) sugerujących, iż stopy procentowe mogą zostać obniżone nawet do zera. Teoretycznie, działanie to powinno przyczynić się do osłabienia polskiego złotego. Szef pionu analiz FX i surowców Commerzbanku Ulrich Leuchtmann ocenia, że presja na osłabienie złotego przez NBP, przy obecnych poziomach polskiej waluty, jest niezrozumiała.
- NBP interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia kursu złotego
- członkowie RPP sygnalizują chęć obniżki stóp proc. do zera
- Niemiecki analityk wytyka NBP, że “manipulacja” kursem walutowym stwarza nieuczciwą przewagę konkurencyjną dla polskich eksporterów.
NBP interweniuje na rynku walutowym
Mimo swojego krytycznego podejścia, niemiecki analityk uważa, że w najbliższym czasie spodziewać moglibyśmy się dalszych interwencji walutowych NBP.
Te artykuły również Cię zainteresują
– Patrząc na to, co A. Glapiński mówił w ostatnich dniach o kursie złotego, można było ulec wrażeniu, że EUR/PLN był handlowany przy poziomach 4,20-4,30. Fakt, że zarówno prezes NBP, jak i inni członkowie RPP, wywierają tak dużą presję na (osłabienie – przyp.red.) własnej waluty, pomimo tego, że kurs EUR/PLN jest blisko szczytów z 2020 r. jest tak samo godny odnotowania, co niezrozumiały – napisano w poniedziałkowej nocie.
NBP nie zawaha się obniżyć stóp procentowych
Zdaniem Ulricha Leuchtmanna wszystko to sygnalizuje rynkowi walutowemu, że pogłoski o interwencjach w poprzednich tygodniach były całkiem prawdopodobne i należy się spodziewać, że interwencje okażą się skuteczne na dłuższą metę.
– Na pewno nie były to działania jednorazowe – to nowa odsłona strategii polityki monetarnej, w której NBP nie zawaha się obniżyć stóp procentowych, jeżeli nie będzie innego sposobu na osłabienie PLN. Glapiński wypowiedział się na ten temat na tyle jednoznacznie, na ile mógł – przyznał Leuchtmann.
W jego ocenie, “manipulacja” kursem walutowym stwarza nieuczciwą przewagę konkurencyjną dla polskich eksporterów.
Autor poleca również:
- Deficyt budżetowy mógłby być jeszcze wyższy – uważa członek RPP
- NBP obniży stopy proc. do zera? “To wskazane” – uważa członek RPP
- NBP może w przyszłości dokonać kolejnej obniżki stóp proc. – uważa członek RPP
- Łon (RPP): elastyczność polityki i suwerenność Polski jest kluczowa