Polski bank centralny będzie kontynuował interwencje w celu ograniczenia wzrostów rodzimej walutowy, uważają eksperci z Rabobanku. Istnieje pole do dalszej interwencji w celu utrzymania kursu euro do złotego (EUR/PLN) powyżej 4,50, podczas gdy możliwe jest wystąpienie agresywnego sprzeciwu rynku i ruchu poniżej 4,40. Kurs EUR/PLN obecnie oscyluje w okolicach 4,54.
- Polski rząd wprowadził obecnie trwające ograniczenia w grudniu i zostaną one przedłużone do końca stycznia
- Najbardziej pesymistyczny scenariusz zakłada, że hotele i restauracje zostaną ponownie otwarte dopiero w kwietniu
- Narodowy Bank Polski utrzymuje stopy procentowe na poziomie 0,1%
PLN: NBP będzie się przeciwstawiał silnym wzrostom złotego
Polski bank centralny na ostatnim posiedzeniu politycznym utrzymał stopy procentowe na poziomie 0,1%, zgodnie z konsensusem rynkowym. Rząd wprowadził obecnie trwające ograniczenia w grudniu i zostaną one przedłużone do końca stycznia, a bary, restauracje i wiele sklepów pozostanie zamknięte. W najbardziej pesymistycznym scenariuszu hotele i restauracje zostaną ponownie otwarte dopiero w kwietniu.
Te artykuły również Cię zainteresują
Według banku centralnego PKB w IV kwartale skurczył się w wyniku dalszego spadku ze strony sektora usług.
– Tempo ożywienia gospodarczego może również ograniczać brak widocznego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu pandemicznego oraz poluzowania polityki pieniężnej przez NBP – napisano w raporcie.
Polski bank centralny interweniował w grudniu, aby zapobiec wzrostowi złotego, gdy kurs EUR/PLN wahał się w okolicy 4,42. Bank będzie nadal przeciwstawiał się silnym wzrostom walutowym, aby wspierać ożywienie gospodarcze.
W oświadczeniu z 13 stycznia dodano; „W celu wzmocnienia wpływu łagodzenia polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, bank centralny może również interweniować na rynku walutowym”.
Analitycy z Rabobanku zwracają uwagę, że prezes Glapiński zorganizuje w piątek konferencję prasową, na której odpowie na pytania dziennikarzy. Najprawdopodobniej będą go pytać głównie o politykę NBP wobec złotego.
Bank inwestycyjny uważa, że Glapiński będzie dość jasno wyrażał strategię NBP dotyczącą złotego, mimo że presja jest obecnie nieco mniejsza, biorąc pod uwagę, że głównym powodem sprzeciwu wobec zysków złotego było uniknięcie księgowania strat na rezerwach walutowych na koniec roku.
– Zasadniczo będzie to doskonała okazja do silnej interwencji werbalnej, aby utrzymać EUR/PLN powyżej 4,40-4,50 – podsumowano.

Zobacz również:
- Analitycy po posiedzeniu RPP są zgodni: Euro nie spadnie poniżej 4,45-4,50 zł
- RPP nie zmienia stóp procentowych. Polski złoty (PLN) w dół
- NBP nie powstrzyma siły złotego. EUR/PLN po 4,35 na koniec 2021 r.