Rezerwa Federalna (Fed) będzie zacieśniać politykę pieniężną w znacznie szybszym tempie niż sądzono jeszcze miesiąc temu, aby okiełznać utrzymującą się wysoką inflację, obecnie postrzeganą przez ekonomistów ankietowanych przez Reutersa jako największe zagrożenie dla amerykańskiej gospodarki w nadchodzącym roku. To z kolei powinno wzmocnić dolara (USD), którego indeks silnie odbija w ostatnich sesjach od poziomu 95,0.
- Inflacja w USA osiągnęła w grudniu najwyższy poziom od prawie 40 lat
- Aż 40 z 86 analityków spodziewa się, że bank centralny podniesie w tym roku co najmniej cztery razy
- Fed prawdopodobnie posunie się za daleko i doczekamy się kolejnej recesji, podkreślił Philip Marey, strateg w Rabobanku
- Partnerem artykułu jest Interactive Brokers, sprawdź ofertę już teraz
Inflacja głównym zmartwieniem Rezerwy Federalnej
Rządy i banki centralne na całym świecie próbują przywrócić swoje gospodarki z powrotem do jakiejś wersji normalności. Prezes Fed, Jerome Powell, powiedział niedawno, że widzi gospodarkę, która „funkcjonuje dokładnie jak przed pierwszą falą lockdownu”.
Zamiast tego, pragnąc kontrolować szalejącą inflację, która w grudniu osiągnęła najwyższy poziom od prawie 40 lat, oraz dalsze zacieśnianie na rynku pracy, kilku urzędników Fed zasygnalizowało ostatnio, że wkrótce nastąpią podwyżki stóp procentowych.
Mediana prognoz z sondażu Reutersa z 12-19 stycznia pokazała, że Fed podniesie w tym roku swoją główną stopę procentową trzykrotnie, począwszy od marca, do 0,75-1,00% do końca 2022 r., co jest znaczącym wzrostem w porównaniu z dwiema podwyżkami przewidzianymi w grudniowym sondażu.
Aż 40 z 86 analityków spodziewa się, że bank centralny podniesie w tym roku co najmniej cztery razy, zgodnie z aktualnymi wycenami rynkowymi.
Początek zacieśniania QE przed IV kw. 2022 r.
Prawie trzy czwarte respondentów, 37 z 51, przewiduje, że Fed zacznie zmniejszać wielkość swojego prawie 9 bilionów dolarów bilansu do końca trzeciego kwartału. Jedenastu respondentów stwierdziło, że ten proces rozpocznie się w drugim kwartale, 26 w trzecim, a pozostałych 14 w czwartym i później.
– To prawie tak, jakby Fed od razu zdał sobie sprawę, że polityka była zbyt akomodacyjna, zbyt długo. Jeśli zdadzą sobie sprawę z błędu, będą próbować go naprawiać – i lepiej, żeby nastąpiło to szybko – napisał w notatce dla klientów Robert Kavcic, starszy ekonomista w BMO Capital Markets.
Jak wynika z sondażu, w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. prognozuje się kolejne trzy kolejne podwyżki stóp procentowych. Przy stopach wciąż na najniższym poziomie 0,0-0,25%, inflacja już znacznie wzrosła, co jest powszechnym problemem, z którym zmaga się większość banków centralnych na całym świecie.
Główny wskaźnik cen konsumpcyjnych (PCE), główny wskaźnik inflacji Fed, osiągnął w listopadzie 4,7%, najwyższy od 1989 r., a prognozuje się, że w tym kwartale wyniesie średnio 4,9%. Inflacja wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) wynosząca 7,0% jest już najwyższa od 40 lat, co podkreśla, jak bardzo istotne stały się podwyżki cen po dziesięcioleciach historycznie niskiej inflacji.
Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:
CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Dwie trzecie respondentów (25 z 38) stwierdziło, że utrzymująca się wyższa inflacja stanowi największe zagrożenie dla gospodarki USA w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
– Z nowym przekonaniem, że głównym zagrożeniem jest inflacja, Fed prawdopodobnie posunie się za daleko i podniesie krzywą dochodowości do poziomu inwersji. Wtedy będzie tylko kwestią czasu, zanim doczekamy się kolejnej recesji – podkreślił Philip Marey, strateg w Rabobanku.

Na pytanie o stopę FED w nadchodzącym cyklu podwyżek, mediana 35 prognoz wyniosła 2,25-2,50%, podobnie jak w poprzednim cyklu podwyżek. Prawie dwie trzecie respondentów uważa, że zostanie to osiągnięte w 2024 roku.
Kurs dolara (USD) silnie odbija po spadku poniżej 95,0
Notowania indeksu dolara (DXY) spadły w połowie stycznia do poziomu wsparcia 94,65, gdzie wyrysowane zostało nowe tegoroczne minimum. Od tamtej pory kupujący zdołali silnie wypchnąć cenę w górę przebijając z powrotem poziom 95,00. W przypadku utrzymania impetu ceny kurs powinien dotrzeć w rejon lokalnej formacji podwójnego szczytu 96,94. Jej trwałe przebicie utorowałoby drogę w kierunku psychologicznej bariery 100,00.

Zobacz również:
- Cena złota osiągnęła najwyższy poziom od prawie dwóch miesięcy
- Problemy euro i siła dolara. EUR/USD spadnie do 1,08 w 2022 r.
Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.