Naga MarketsUSA: 23 proc. bezrobocie w kwietniu, uważa amerykański ekonomista Amerykański Departament Pracy podał wczoraj tygodniowe dane dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Okazało się, że były one gorsze od prognoz rynkowych. Bezrobotnych w USA przybywa w zawrotnym tempie, odkąd w kraju wprowadzono blokadę z powodu epidemii koronawirusa. Jeden z amerykańskich ekonomistów uważa, że stopa bezrobocia w kwietniu może sięgnąć nawet 23 proc.

  • Sytuacja na rynku pracy w USA może być najgorsza od około 87 lat
  • W ubiegłym tygodniu przybyło 4,4 mln bezrobotnych
  • Stopniowe znoszenie ograniczenie powinno istotnie zmniejszyć bezrobocie

“Szkody zostały już wyrządzone”

Jeszcze przed dwoma miesiącami, gospodarka amerykańska mogła się pochwalić niemal pełnym zatrudnieniem. Po wybuchu pandemii sytuacji zmieniła się na gorsze, tak źle nie było bowiem od czasów Wielkiego Kryzysu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podane wczoraj przez Department of Labor dane wskazują na ponad 4,4 mln nowych osób ubiegających się o zasiłek w tygodniu kończącym się 18 kwietnia. Chociaż odczyt był niższy niż poprzednio, to w sumie przez ostatnie 5 tygodni zebrało się już ponad 26 mln takich osób.

– Spadek liczby nowych bezrobotnych jest zachęcający, ale szkody już zostały wyrządzone, gdy stopa bezrobocia wzrosła do rekordowo wysokiej w (poprzednim) tygodniu” – powiedział Paul Ashworth, główny ekonomista USA w Capital Economics.

23-procentowe bezrobocie w USA?

– Dodanie reszty bezrobotnych popycha główną stopę bezrobocia, którą podaje Biuro Statystyki Pracy (BLS) do „niewiarygodnego” poziomu 23 proc. –  uważa Ashworth.

Jednakże, ze względu na sposób obliczania wskaźnika bezrobocia przez BLS, rzeczywista stopa będzie się prawdopodobnie plasować w zakresie 10 – 15 proc., tak przynamniej twierdzą ekonomiści. Cytowany Ashworth uważa, że znajdzie się ona raczej bliżej górnego granicy tego zakresu. Dane z rynku pracy poznamy 8 maja br.

Ponad 15-procentowe bezrobocie skłaniałoby do porównań z Wielką Depresją sprzed blisko 87 lat. Należy jednak brać pod uwagę, że bezrobocie na tak wysokim poziomie zapewne nie utrzyma się zbyt długo. W miarę znoszenia ograniczeń, ludzie zaczną bowiem wracać do pracy. Ashworth prognozuje, że po “odmrożeniu” gospodarki bezrobocie może spaść latem do 10 proc., a do końca roku znajdzie się poniżej 7 proc.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here