Naga MarketsNawet 100 mln ludzi może popaść w skrajne ubóstwo. Globalne PKB skurczy się o 5,2 proc.Rok 2020 przyniósł całemu światu nie lada wyzwanie ze względu na pandemię koronawirusa, z którym zmagają się kraje na całym globie. Choroba COVID-19 oprócz wpływu na zdrowie odciska także piętno na globalnej gospodarce. Bank Światowy szacuje, że gospodarka światowa skurczy się najmocniej od czas II wojny światowej. W krajach wschodzących będzie prawdopodobnie najgorzej od lat ’60 XX wieku, co zepchnie miliony ludzi na skraj ubóstwa.

  • Bank Światowy szacuje, że globalna gospodarka skurczy się o 5,2 proc.
  • Nawet 100 mln ludzi może popaść w skrajne ubóstwo
  • Pozytywny scenariusz zakłada spadek światowego PKB jedynie o 4 proc. 

Światowe PKB zmniejszy się o 5,2 proc. w tym roku

W wydanych przez Bank Światowy prognozach czytamy, że światowy wzrost gospodarczy w 2020 roku może skurczyć się o 5,2 proc. Mocno mają ucierpieć gospodarki wschodzące i rozwijające się, gdzie PKB prawdopodobnie zmniejszy się o 2,5 proc., co stanowi najgorszy wynik od początku gromadzenia danych na ich temat, tj. od 1960 roku.

Ceyla Pazarbazioglu, wiceprezes Banku Światowego ds. sprawiedliwego wzrostu, finansów i instytucji powiedział dziennikarzom, że PKB na jednego mieszkańca spadnie w ponad 90 proc. krajów. Byłby to największy odsetek od 1870 roku. Pazarbazioglu uważa, że 70 do 100 mln ludzi może przez to popaść w skrajne ubóstwo.

Bank Światowy nakreślił dwa scenariusze. Jeden z nich zakłada ponowne wprowadzanie ograniczeń w ruchu z uwagi na utrzymywanie się pandemii. W tym przypadku światowa gospodarka miałaby skurczyć się o 8 proc.

Jeśli jednak sytuacja zacznie się poprawiać, a większość restrykcji zostanie zniesiona, spadek globalnego PKB w tym roku może wynieść 4 proc.

Kurs euro (EUR/USD) kieruje się do 1,1230?

W wyniku recesji, gospodarki rozwinięte mają skurczyć się o 7 proc., a strefa euro może zanotować spadek nawet o 9,1 proc. Kurs euro nie zdawał się jednak tym zbytnio przejmować przez ostatnie 2 tygodnie, ponieważ para walutowa EUR/USD zyskiwała aż 9 sesji z rzędu. Jednak w piątek rajd wyhamował i jak dotąd nie widać oznak kontynuacji.

Wykres dzienny pary walutowej EUR/USD

Wczoraj na rynku widoczne było niezdecydowanie na co wskazuje świeca z niewielkim korpusem i długimi cieniam po obu stronach. Dziś natomiast udało się już wyznaczyć nowe minima, co daje szanse na test obszaru wsparcia przy 1,1230.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here