CMC Markets

Dwa stulecia – tyle czasu minęło aby wykresy świecowe przebyły drogę z Japonii do zachodniej półkuli. Gdy już dotarły, to zajęło 25 lat aby stały się preferowaną metodą tworzenia i analizowanie wykresów dla traderów z Wall Street do Main Street. Uważa się, że analiza techniczna po raz pierwszy została wykorzystana w XVIII wieku w feudalnej Japonii w handlu kontraktami terminowymi na ryż. Dopiero później, w pierwszej połowie XIX wieku, rozwinęła się ona w obecnie nam znaną analizę świec japońskich. Osobą, która “wprowadziła” świece japońskie na zachodnie rynki kapitałowe, jest Steve Nison. Zaczął o nich pisać w 1989 roku podczas pracy w Merrill Lynch (marketwatch.com).

Steve Nison

Tym, czym przemawia analiza techniczna do inwestorów, to wizualizacja zachowanie rynku w kluczowych punktach zwrotnych. Analitycy techniczni lubią też elastyczność: “Możesz jej używać na każdym rynku i dowolnym czasie, dopóki masz cenę za otwarcia, zamknięcia, najwyższą i najniższą” pisze Steve Nison, znany na całym świecie jako prekursor współczesnego wykresu świecowego.

Zwycięzca prestiżowej nagrody TRADERS’ HALL OF FAME AWARD oraz autor światowego bestsellera “Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów”, ujawni polskim traderom najważniejsze zasady tworzenia i analizowania wykresów.

Admiral Market organizuje bezpłatne szkolenie online (webinar) Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem, które odbędzie się 11 maja o godzinie 19.00. To wyjątkowa okazja do spędzenia 90 minut ucząc się o prawidłowym interpretowaniu sygnałów płynących ze świec japońskich…od człowieka znanego na całym świecie jako prekursora analizy wykresów świecowych.

Jest takie stare japońskie przysłowie:

Jeżeli chcesz poznać drogę, zapytaj tych, co nią podróżowali

Steve Nison jest znany na całym świecie jako prekursor współczesnej analizy świec japońskich. Nie tylko wprowadził tę ekscytującą i skuteczną metodę tworzenia wykresów dla zachodnich traderów, ale nadal szkoli tysiące inwestorów i spekulantów rocznie, w tym, pracowników Banku Światowego i Rezerwy Federalnej.

Pomimo swojego umiłowania do wykresów świecowych, Nison nadal zaleca metodę “triady” w analizie technicznej – techniki analizy wykresów świecowych uzupełniaj zarządzaniem kapitałem oraz zarządzaniem ryzykiem.

Poniżej mamy przykład jak zbudowana jest świeca japońska. W przypadku białej świecy, cena zamknięcia jest wyższa od ceny otwarcia. Odwrotnie jest w przypadku świecy czarnej. Dotyczy to każdego interwału czasowego jaki badamy – tygodniowy, dzienny, godzinowy czy 15- lub 5-minutowe.

świece

Ich budowa jest raczej prosta ale świeca zawsze opowiada jakąś historię. Cienie świecy, powyżej i poniżej jej korpusu, mówią nam jaka była maksymalna oraz minimalna cena w wybranym interwale czasowym. Korpus świecy przedstawia cenę otwarcia oraz cenę zamknięcia. Jeżeli na wykresie mamy świecę białą, to znaczy, że “byki” przeważały i kurs instrumentu finansowego zamknął się wyżej niż jego otwarcie. W przypadku świecy czarnej to “niedźwiedzie” kontrolowały sytuację. Taka szybka wizualizacja ruchu cenowego jest niemożliwa w przypadku korzystanie z wykresów słupkowych a przede wszystkim, liniowych.

Triki i porady jak korzystać ze świec japońskich na wykresach, odczytywanie wczesnych sygnałów odwrócenia trendu czy jakich błędów nie popełniać analizując wykres świecowy – to tylko niektóre z tematów jakie poruszy Steve Nison na organizowanym przez Admiral Markets szkoleniu online Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem.

Jest wielu trenerów, szkoleniowców czy traderów, którzy prowadzą szkolenia ze świec japońskich. Jest jednak osoba, która zna ten temat od podszewki, która w najlepszy sposób to omówi – Steve Nison. Nie przegap tej wyjątkowej okazji do poznania sprawdzonych strategii na dowolnym rynku oraz interwalu czasowym. Zarezerwuj już dziś sobie miejsce na webinarium “Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem”.

BIORĘ UDZIAŁ

Informacja o ryzyku: Powyższy materiał ma charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowi rekomendacji lub zaproszenia do handlu czy inwestowania. Handel wiąże się z ryzykiem, nawet dla doświadczonych inwestorów znających świece japońskie oraz inne metody analizy technicznej. Ostateczna odpowiedzialność za wszystkie decyzje inwestycyjne, spoczywa na inwestorach.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here