windsor

Dwa stulecia – tyle czasu minęło aby wykresy świecowe przebyły drogę z Japonii do zachodniej półkuli. Gdy już dotarły, to zajęło 25 lat aby stały się preferowaną metodą tworzenia i analizowanie wykresów dla traderów z Wall Street do Main Street. Uważa się, że analiza techniczna po raz pierwszy została wykorzystana w XVIII wieku w feudalnej Japonii w handlu kontraktami terminowymi na ryż. Dopiero później, w pierwszej połowie XIX wieku, rozwinęła się ona w obecnie nam znaną analizę świec japońskich. Osobą, która “wprowadziła” świece japońskie na zachodnie rynki kapitałowe, jest Steve Nison. Zaczął o nich pisać w 1989 roku podczas pracy w Merrill Lynch (marketwatch.com).

Steve Nison

Tym, czym przemawia analiza techniczna do inwestorów, to wizualizacja zachowanie rynku w kluczowych punktach zwrotnych. Analitycy techniczni lubią też elastyczność: “Możesz jej używać na każdym rynku i dowolnym czasie, dopóki masz cenę za otwarcia, zamknięcia, najwyższą i najniższą” pisze Steve Nison, znany na całym świecie jako prekursor współczesnego wykresu świecowego.

Zwycięzca prestiżowej nagrody TRADERS’ HALL OF FAME AWARD oraz autor światowego bestsellera “Świece i inne japońskie techniki analizowania wykresów”, ujawni polskim traderom najważniejsze zasady tworzenia i analizowania wykresów.

Admiral Market organizuje bezpłatne szkolenie online (webinar) Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem, które odbędzie się 11 maja o godzinie 19.00. To wyjątkowa okazja do spędzenia 90 minut ucząc się o prawidłowym interpretowaniu sygnałów płynących ze świec japońskich…od człowieka znanego na całym świecie jako prekursora analizy wykresów świecowych.

Jest takie stare japońskie przysłowie:

Jeżeli chcesz poznać drogę, zapytaj tych, co nią podróżowali

Steve Nison jest znany na całym świecie jako prekursor współczesnej analizy świec japońskich. Nie tylko wprowadził tę ekscytującą i skuteczną metodę tworzenia wykresów dla zachodnich traderów, ale nadal szkoli tysiące inwestorów i spekulantów rocznie, w tym, pracowników Banku Światowego i Rezerwy Federalnej.

Pomimo swojego umiłowania do wykresów świecowych, Nison nadal zaleca metodę “triady” w analizie technicznej – techniki analizy wykresów świecowych uzupełniaj zarządzaniem kapitałem oraz zarządzaniem ryzykiem.

Poniżej mamy przykład jak zbudowana jest świeca japońska. W przypadku białej świecy, cena zamknięcia jest wyższa od ceny otwarcia. Odwrotnie jest w przypadku świecy czarnej. Dotyczy to każdego interwału czasowego jaki badamy – tygodniowy, dzienny, godzinowy czy 15- lub 5-minutowe.

świece

Ich budowa jest raczej prosta ale świeca zawsze opowiada jakąś historię. Cienie świecy, powyżej i poniżej jej korpusu, mówią nam jaka była maksymalna oraz minimalna cena w wybranym interwale czasowym. Korpus świecy przedstawia cenę otwarcia oraz cenę zamknięcia. Jeżeli na wykresie mamy świecę białą, to znaczy, że “byki” przeważały i kurs instrumentu finansowego zamknął się wyżej niż jego otwarcie. W przypadku świecy czarnej to “niedźwiedzie” kontrolowały sytuację. Taka szybka wizualizacja ruchu cenowego jest niemożliwa w przypadku korzystanie z wykresów słupkowych a przede wszystkim, liniowych.

Triki i porady jak korzystać ze świec japońskich na wykresach, odczytywanie wczesnych sygnałów odwrócenia trendu czy jakich błędów nie popełniać analizując wykres świecowy – to tylko niektóre z tematów jakie poruszy Steve Nison na organizowanym przez Admiral Markets szkoleniu online Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem.

Jest wielu trenerów, szkoleniowców czy traderów, którzy prowadzą szkolenia ze świec japońskich. Jest jednak osoba, która zna ten temat od podszewki, która w najlepszy sposób to omówi – Steve Nison. Nie przegap tej wyjątkowej okazji do poznania sprawdzonych strategii na dowolnym rynku oraz interwalu czasowym. Zarezerwuj już dziś sobie miejsce na webinarium “Trading w oparciu o świece japońskie ze Stevem Nisonem”.

BIORĘ UDZIAŁ

Informacja o ryzyku: Powyższy materiał ma charakter informacyjny i edukacyjny. Nie stanowi rekomendacji lub zaproszenia do handlu czy inwestowania. Handel wiąże się z ryzykiem, nawet dla doświadczonych inwestorów znających świece japońskie oraz inne metody analizy technicznej. Ostateczna odpowiedzialność za wszystkie decyzje inwestycyjne, spoczywa na inwestorach.

Zostaw komentarz logując się za pomocą FacebookSTO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ