Naga MarketsSierpień jest kolejnym miesiącem, w którym nastroje przedsiębiorców ulegają poprawie. Niestety wciąż dominują obawy w kwestii koniunktury gospodarczej w przyszłości.
Według najnowszych danych GUS, wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle wzrósł w lipcu z minus 10,5 do minus 6,6 punktu.

Kolejny miesiąc, w którym nastroje przedsiębiorców ulegają poprawie

Optymizm utrzymuje się już czwarty miesiąc z rzędu. Tylko nieznacznie poprawiły się nastroje przedsiębiorców działających w branży budowlanej. W ich przypadku wskaźnik koniunktury zwiększył się z minus 16,7 do zaledwie minus 15,4 punktu. Nastroje poprawiły się dość wyraźnie także w handlu hurtowym, gdzie wskaźnik wzrósł z minus 9,3 do minus 4,6 punktu, oraz detalicznym, w przypadku którego odnotowano wzrost z minus 12,2 do minus 9,8 punktu. Zmniejszył się też nieco pesymizm w branży transportowej i gospodarki magazynowej.

Tu wskaźnik poszedł w górę z minus 14,3 do minus 12,7 punktu. Nadal najgorsza sytuacja panuje w zakwaterowaniu i gastronomii. Co prawda wskaźnik koniunktury w tym segmencie wzrósł z minus 22,7 do minus 19,3 punktu, ale wciąż pozostaje na bardzo niskim poziome, czemu trudno się dziwić, obserwując sytuację epidemiologiczną.

O ile gastronomia jakoś sobie radzi, to opinie hotelarzy nadal są bardzo pesymistyczne. W tym ostatnim przypadku wskaźnik obniżył się z minus 22,7 do minus 31,8 punktu. Nieustannie dobre nastroje panują wśród przedsiębiorców z branży informatycznej i telekomunikacyjnej oraz finansowej. Wskaźnik koniunktury w sektorze informacja i telekomunikacja wzrósł w sierpniu z 3,1 do 5,4 punktu, a w branży finansowej i ubezpieczeniowej z minus 1,3 do plus 2,7 punktu.

Wśród przedsiębiorców zmniejszają się obawy związane ze skutkami pandemii. Co prawda niemal jedna trzecia uznaje je jako zagrażające stabilności firmy, to jednak aż 45,2 proc. ocenia je jako mające znaczenie nieznaczne.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here