Naga MarketsMario-Draghi_250055k
Super Mario tym razem nie zaskoczył

Zgodnie z rynkowi oczekiwaniami Europejski Bank Centralny (EBC), utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0.0% (stopa depozytowa nadal na -0.40%, podobnie jak program skupu aktywów (QE) w wysokości 80 miliarda euro w miesiącu. Skup obligacji korporacyjnych w ramach programu rozpocznie się 8 czerwca, nowa wersja TLTRO wystartuje natomiast kilkanaście dni później – 22 czerwca.


Oświadczenie polityki pieniężnej – stopy na niskich poziomach w dłuższym czasie

Trzeba szczerze przyznać, że czwartkowe posiedzenie EBC nie wywołało burzy rynkowej – notowania EUR/USD po publikacji decyzji z godziny 13:45 odnośnie utrzymania stóp procentowych bez zmian, praktycznie nie reagowało. Późniejsza konferencja prasowa oraz sesja pytań i odpowiedzi również nie przyniosła większych zmian.

Te artykuły również Cię zainteresują
EUR/USD M5
EUR/USD M5

Pełną treść oświadczenia odczytanego podczas rozpoczęcia konferencji prasowej z godziny 14:30 można znaleźć pod linkiem. Najważniejsze nagłówki zostały zebrane natomiast poniżej:

 • Stopy zostaną utrzymane na obecnych, niskich poziomach lub jeszcze niższych zdecydowanie dłużej niż czas trwania programu skupu aktywów
 • QE według obecnych ustaleń potrwa do marca 2017 lub dłużej
 • QE będzie kontynuowane do momentu aż EBC nie osiągnie stabilnych celów inflacyjnych
 • Odbudowa gospodarcza cały czas postępuje
 • EBC ma zamiar monitorować drugorzędne efekty swoich działań
 • EBC sięgnie po wszystkie instrumenty w ramach swojego mandatu jeżeli będzie taka potrzeba
 • Wzrost jest wpierany przez popyt wewnątrz strefy euro
 • PKB w Q2 może być niższe niż w Q1
 • Inflacja na niskich poziomach w kolejnych miesiącach, odbudowa dopiero w drugiej połowie roku
 • Szybsza odbudowa strefy euro blokowana przez powolne tempo reform strukturalnych
 • EBC zwraca uwagę na ryzyko wynikające ze stanu światowej gospodarki oraz Brexit

Rynek z oświadczenia polityki pieniężnej nie dowiedział się tak naprawdę niczego nowego. Mario Draghi nadal utrzymuje strategię głoszącą luzowanie do momentu, aż inflacja znajdzie się pod progiem 2%. Niepokoić może jedynie prognozowany spadek PKB w drugim kwartale w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku.

Projekcje gospodarcze EBC

Pomimo spadku prognoz dotyczących PKB kwartalnego, w górę poszły prognozy roczne – w stosunku do tych publikowanych w trakcie marcowego posiedzenia. Bardziej pozytywny obraz dotyczy jednak tylko i wyłącznie roku bieżącego (1.6% vs 1.4% w marcu). W górę zrewidowano również inflację HICP za 2016 z 0.1% do 0.2%.

Mario Draghi wyraźnie zaznaczał, że inne strefy polityki europejskiej również powinny wspierać wzrost Eurozony – bez reform strukturalnych będzie on niemożliwy. Jego zdaniem powinniśmy skupić się przede wszystkim na podnoszeniu ogólnej produktywności.

Konferencja prasowa – brak silniejszego wpływu na EUR

Sesja pytań i odpowiedzi po odczytaniu wstępnego oświadczenia i zaktualizowanych prognoz gospodarczych również nie zachwiała silniej europejską walutom. W trakcie Q&A mogliśmy usłyszeć między innymi:

 • EBC nie widzi silniejszych presji na zarobki i ceny – wyjątkiem są Niemcy
 • Dodatkowy impet rynkowy powinien nadejść ze strony stymulantów, które jeszcze nie pojawiły się na rynku
 • Członkowie EBC są w stanie gotowości i wypatrują jakichkolwiek znaków silniejszego zachwiania
 • Działania prowadzone przez EBC zastopowały poważne pogorszenie warunków finansowych
 • EBC jest gotowe na każdy możliwy wynik referendum w UK
 • Zdaniem Mario Draghi’ego Wielka Brytania powinna jednak pozostać w szeregach unijnych
 • EBC przed podjęciem dalszych działań chce najpierw zobaczyć jak decyzje marcowe wpłyną na rynek

[pullquote align=”left” cite=”” link=”” color=”” class=”” size=””]Obejrzyj zdecydowanie bardziej ekscytujący webinar live trading, podczas którego pomnażane będzie 30 tys. zł![/pullquote]

Z całej – dosyć bezpłciowej – konferencji zradza się jeden prosty obraz. Europejski Bank Centralny wchodzi ponownie w tryb oczekiwania na dalszy rozwój wypadków i na razie nie chce podejmować odważniejszych decyzji, które zbyt mocno mogłyby zachwiać walutą (której kurs ponoć nie jest w żadnym stopniu celem EBC – co wielokrotnie powtarzał Mario Draghi).

Posiedzenie EBC a waluty

Wspomniana „bezpłciowość” banku centralnego w trakcie dzisiejszego oświadczenia widoczna jest również na notowaniach EUR/USD. Wykres godzinny rozrysował nam wyraźny impas w postaci szpulki o praktycznie równych knotach – świeca zamykała się natomiast zaledwie delikatnie wyżej od miejsca otwarcia.

EUR/USD H1 – w trakcie posiedzenia EBC para testował zarówno dzisiejsze szczyty, jak i wtorkowe maksima
EUR/USD H1 – w trakcie posiedzenia EBC para testował zarówno dzisiejsze szczyty, jak i wtorkowe maksima

Jeżeli chodzi o EUR/GBP tutaj bardzo podobna sytuacja. Szpulka w punkt zatrzymała się na wysokości 23.6% zniesienia Fibonacciego. Różnica jest jedynie taka, że posiedzenie EBC doprowadziło do rozrysowania nowych minimów sesyjnych:

EUR/GBP H1 – również bez silniejszych ruchów
EUR/GBP H1 – również bez silniejszych ruchów

Na kolejne istotne wydarzenia w przypadku EUR/USD nie będziemy musieli jednak długo czekać. Już jutro bowiem USA publikuje raport z rynku pracy, a wraz z nim niezwykle istotny wskaźnik NFP – badający zmianę zatrudnienia w sektorze rolniczym. Jest on pilnie śledzony przez praktycznie wszystkich uczestników rynku – obecne prognozy wskazują na kopię słabszego wyniku zeszło miesięcznego poniżej 200 tysięcy (w okolicach 160 tysięcy). Całość do śledzenia oczywiście podobnie jak dzisiejsze posiedzenie w kanale RnŻ portalu Comparic.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here