Naga MarketsIndeks Ifo dla nastrojów w biznesie w Niemczech spadł w styczniu o 1,9 pkt. do poziomu 99,1 pkt., czyli najniższego od lutego 2016 roku. Z kolei sub-indeks oczekiwań w biznesie spadł z poziomu 97,3 pkt. do 94,2 pkt. Taki odczyt największego i głównego wskaźnika wyprzedzającego dla gospodarki Niemiec zwiększa tylko obawy o kondycję gospodarki naszego zachodniego sąsiada i w konsekwencji o gospodarkę całej strefy euro. Był to również piąty z rzędu spadek tego indeksu.

Z punktu widzenia podziału na sektory o wiele szybciej tracił sektor przemysłowy niż usługowy. Największym ciężarem jest cały czas sektor motoryzacyjny, ciągnąć całą gospodarkę do dołu. Aktualnie mamy w Niemczech dość nietypowe połączenie czynników jednorazowych jak opóźnione wprowadzenie norm emisji spalin oraz czynników zewnętrznych jak wojna handlowa, spowolnienie w Chinach czy Brexit.

Udział poszczególnych krajów w eksporcie Niemiec za 2017 rok. Źródło: tradingeconomics.
Udział poszczególnych krajów w eksporcie Niemiec za 2017 rok. Źródło: tradingeconomics.

Chiny to trzeci najważniejszy partner handlowy Niemiec zaraz po USA oraz Francji, a z kolei najważniejszym dobrem eksportowym Niemiec są pojazdy, które w 2017 roku stanowiły 17,8 proc. wartości wszystkich wysłanych za granicę towarów.

Niemniej jednak być może drugi kwartał okaże się bardziej łaskawy dla danych ze względu na zwiększenie inwestycji po zimie, konsumpcji oraz być może do tego czasu rozwiązania niepewności odnośnie Brexitu czy porozumienia na linii USA – Chiny. Oczywiście najpotężniejszych ciosem byłby chaotyczny Breixt już w marcu. To zagrożenie jest wciąż realne i byłoby nokautujące dla gospodarki Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii.

Nadzieją na poprawę sytuacji jest popyt wewnętrzny przy sprzyjających warunkach zewnętrznych. To starcie dwóch kluczowych czynników będziemy oglądać już w tym kwartale.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here