Naga MarketsAmerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych publikuje co tydzień wyniki ankiety, w której inwestorzy pytani są o to, w jakim kierunku będą zmierzać kursy akcji na giełdzie nowojorskiej w okresie najbliższych 6 miesięcy.

Do wyboru są 3 odpowiedzi: ,,ceny akcji wzrosną”, ,,ceny akcji spadną” oraz ,,ceny akcji nie zmienią się”. Generalnie rzecz biorąc amerykańscy inwestorzy są zazwyczaj optymistami i udzielają odpowiedzi pierwszej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tabela: Wyniki ankiety Amerykańskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. W jakim kierunku będą zmierzać ceny akcji na giełdzie nowojorskiej w okresie kolejnych 6 miesięcy: wzrosną (,,byki”), spadną (,,niedźwiedzie”) czy też nie zmienią się (,,neutralnie”)

1

Także w ostatnim badaniu uwidoczniła się przewaga optymistów. Była ona jednak niewielka (!). W porównaniu do ankiet publikowanych w ostatnich kilkunastu tygodniach odsetek np. ,,niedźwiedzi”, czyli osób spodziewających się spadków cen akcji ukształtował się na stosunkowo wysokim poziomie.

Ostatni raz z tak wysokim odsetkiem ,,niedźwiedzi” mieliśmy do czynienia w badaniu opublikowanym 16 października 2014 roku. Warto zauważyć, że 16 października 2014 roku rozpoczęła się …kolejna fala zwyżek cen akcji !

2

Kiedy natomiast odsetek ,,niedźwiedzi” był bardzo niski ? Był on bardzo niski w ostatnim badaniu przeprowadzonym w grudniu 2014 roku (18,87 %). Do czego to doprowadziło ? Do …spadków cen akcji w styczniu.

3

Powyższe 2 przykłady pokazują, że wzrosty cen akcji zaczynają się wówczas, gdy mało kto w nie wierzy. Podobnie spadki cen akcji zaczynają się wówczas, gdy też mało kto w nie wierzy. Skoro więc teraz odsetek ,,niedźwiedzi” wzrósł do poziomu najwyższego niż 16 października 2014 roku a odsetek ,,byków” spadł do jeszcze niższego poziomu niż ten odnotowany 16 października 2014 roku to można powiedzieć, że ankietowani są coraz bardziej pesymistycznie nastawieni. Powiedzenie giełdowe ,,kupuj pesymizm, sprzedawaj optymizm” stwarza więc szansę na to, że (wbrew obawom) na giełdzie nowojorskiej w najbliższych tygodniach zagoszczą wzrosty.

Warto poza tym pamiętać o tym, że w przypadku wielu ważnych indeksów giełdowych doszło do ,,spalenia” formacji podwójnego szczytu, co także daje nadzieję na to, że na giełdach krajów dojrzałych pojawią się wzrosty. Powinno to sprzyjać wzrostom na giełdzie warszawskiej.

Sławomir Kłusek https://analizy-rynkowe.pl/Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here