Naga Markets

Nastoletni bitcoin „ma focha” na inflację i stopy procentowe. Co dalej z BTC?Bitcoin w tym roku skończył 13 lat i staje się coraz bardziej stabilnym aktywem finansowym – jednak zdaniem agencji prasowej Reutera, inwestorzy cały czas powinni uważać na „nastoletnie wybryki” wchodzącego w okres dojrzewania instrumentu, który “strzela focha” na czynniki, od których jeszcze jakiś czas temu był odporny: inflację i stopy procentowe.

  • W 2022 roku bitcoin silnie koreluje z amerykańską giełdą i staje się zależny, podobnie jak inne aktywa, z polityką monetarną głównych banków światowych
  • Inwestorzy zadają sobie jednocześnie pytanie, czy nadal pozwala dywersyfikować portfel i czy działa jako zabezpieczenie przed rekordowo wysoką inflacją
  • Pomimo ostatnich spadków cen BTC, HODL-erzy nadal trzymają się swoich monet i nie mają zamiaru ich wydawać
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Nastoletni BTC to aktywo korelujące z S&P 500 i zależne od Fedu

Ruch bitcoina w kierunku głównego nurtu rynków finansowych, napędzany przez duże zakłady inwestorów instytucjonalnych sprawił, że BTC stał się wrażliwy na czynniki, które do tej pory interesowały głównie tylko „tradycyjne aktywa”: stopy procentowe dużych banków centralnych i napędził wyprzedaż monety w tym miesiącu, gdy inwestorzy przygotowują się do jastrzębiego posiedzenia Rezerwy Federalnej (Fed).Kryptowaluta, która przyszła na świat w 2009 r., znajdowała się na obrzeżach świata finansów podczas poprzedniego cyklu zacieśniania Fed, który miał miejsce od 2016 do 2019 r., i była tylko nieznacznie skorelowana z rynkiem akcji.

Czasy się jednak zmieniają, podobnie jak bitcoin.

Obecnie BTC jest silnie i pozytywnie skorelowany z indeksem S&P 500, co najmniej od początku 2020 r., zgodnie z danymi Refinitiv. Oznacza to, że razem poruszają się w górę i w dół. Ich współczynnik korelacji wzrósł do 0,41 z 0,1 we wrześniu, gdzie zero oznacza brak korelacji, a 1 oznacza idealnie zsynchronizowany ruch.

Dla porównania, współczynnik ten wynosił zaledwie 0,01 w latach 2017-2019, zgodnie z analizą Międzynarodowego Funduszu Walutowego opublikowaną w tym miesiącu.

– Teraz bitcoin nie jest już tylko w posiadaniu early adopterów, znajduje się również w portfelach typu 60/40. Nie jest wiec zaskakujące, że zaczyna handlować z dużo większą wrażliwością na stopy procentowe – powiedział Ben McMillan, dyrektor inwestycyjny IDX Digital Assets z siedzibą w Arizonie. Strategia 60/40 zakłada alokacje 60% wartości portfela w aktywa bardziej ryzykowne (np. akcje i kryptowaluty), a 40% w obligacje.

Bitcoin zamknął się poniżej granicy 40 000 dol. po raz pierwszy od sierpnia 2021 r. w miniony piątek, wyraźnie oddalając się od swojego listopadowego historycznego szczytu w okolicach 69 tys. dol.

XTB
Nastoletni bitcoin „ma focha” na inflację i stopy procentowe. Co dalej z BTC?
Wykres prezentuje korelację bitcoina z indeksem S&P 500 w przeciągu ostatnich 60 dni. Źródło: Reuters

W CFD na kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż konto i zacznij trading.

ZACZNIJ INWESTOWANIE

72% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Czy bitcoin to nadal zabezpieczenie przed inflacją?

Rynek kryptowalut jest coraz częściej zależny od dużych inwestorów, a nie mniejszych graczy detalicznych, którzy napędzali jego wczesne ruchy.

Według dostawcy danych CryptoCompare, całkowite aktywa pod zarządzaniem instytucjonalnie skoncentrowanych produktów inwestycyjnych w kryptowaluty wzrosły w 2021 r. z 36 mld w styczniu do 58 mld dol. w grudniu.

Do tego należy doliczyć historycznie istotne zakupy dużych korporacji takich jak Tesla i MicroStrategy, a także fundusze hedgingowe dodające kryptowaluty do swoich portfeli.

– Ekosystem kryptowalutowy wzrósł z poziomu 767 miliardów dolarów na początku roku do 2,22 biliona dolarów pod koniec roku – komentuje CryptoCompare.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem

Dryf w kierunku głównego nurtu finansów rodzi szersze pytania na początku 2022 roku: między innymi, czy bitcoin może zachować swoją rolę jako dywersyfikacja portfela i zabezpieczenie przed inflacją.

Badacze MFW stwierdzili, że rosnąca korelacja bitcoina z akcjami ograniczyła jego “korzyści z dywersyfikacji ryzyka i podnosi ryzyko zarażenia na rynkach finansowych”.

Bitcoin jest również często postrzegany jako zabezpieczenie przed inflacją, głównie ze względu na jego ograniczoną podaż, podobną do złota, bardziej stabilnego magazynu wartości w środowisku inflacyjnym. Jednak jego korelacja z akcjami spowodowała, że wraz z szerszymi rynkami stał się on bardziej podatny na wstrząsy z powodu największego rocznego wzrostu inflacji w USA od prawie czterech dekad.

– W obecnym przypadku bitcoin nie działa jako zabezpieczenie przed inflacją. Bitcoin działa jako wskaźnik ryzyka – powiedział Nicholas Cawley, analityk DailyFX z siedzibą w Londynie.

Jeff Dorman, CIO w firmie zarządzającej aktywami cyfrowymi Arca w Los Angeles, dodał: “Jest to również nieco ironiczne, biorąc pod uwagę, że argumentem przemawiającym za wzrostami dla wielu aktywów cyfrowych wiosną 2020 roku były oczekiwania wyższej inflacji. Teraz, gdy faktycznie mamy inflację, ciąży ona na cenach”.

Nastoletni bitcoin „ma focha” na inflację i stopy procentowe. Co dalej z BTC?
Bitcoin oraz tradycyjne aktywa uważane za zabezpieczenie przed inflacją, wyniki od 2020 roku. Źródło: Reuters

HODL-erzy nadal HODL-ują. Bitcoin czeka na wyższe ceny

Pomimo powyższych, dowody na to, że inwestorzy coraz częściej trzymają się bitcoina na dłuższą metę są cały czas mocno widoczne. Kraken Intelligence stwierdza na przykład, że około 60% wszystkich bitcoinów w obiegu nie zmieniło właściciela od ponad roku, co stanowi najwyższy poziom od grudnia 2020 roku.

Tymczasem stopy finansowania dla instrumentów perpetual swaps na głównych giełdach – wskazujące na nastroje wśród inwestorów obstawiających przyszłe ruchy cenowe bitcoina – pozostają dość płaskie, oscylując wokół 0,01%, zgodnie z danymi Coinglass.

Dodatnie wartości oznaczają, że inwestorzy są nastawieni byczo, ponieważ muszą płacić za utrzymanie długiej pozycji, podczas gdy ujemne oznaczają, że inwestorzy muszą płacić za utrzymanie krótkiej pozycji lub obstawiają spadek ceny.

Inwestorzy wykazują zauważalną niechęć do wydawania monet, według dostawcy danych blockchain Glassnode.

– W obliczu burzliwej i nieprzekonującej akcji cenowej, sygnalizuje to, że ta grupa posiadaczy cierpliwie czeka na wyższe ceny, aby wydać swoją podaż – skomentowano w poniedziałkowym raporcie..

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania dolar | biomedlub notowania | kurs korony szwedzkiej prognozy | brokerzy forex | akcje benefit | celon giełda | cena akcji amrest |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here