Naga MarketsBańka mydlanaJeremy Grantham – inwestor giełdowy i współzałożyciel wartego 70 miliardów dolarów funduszu Mayo Van Otterloo, zobowiązał się wydać 98 procent swojego majątku, a więc blisko 1 miliarda dolarów na “wyścig z tykającą bombą”, którą postrzega jako zmiany klimatyczne.

Według informacji zebranych przez Bloomberga, fundacja Granthama i jego żony wydaje obecnie ponad 30 milionów dolarów rocznie na sfinansowanie co najmniej 38 organizacji non-profit skupiających się na rozwiązywaniu problemów zmian klimatycznych.

 Czy ludzkość to następna bańka?

Grantham znany jest także z tego, że przewidział zarówno bańkę dotcomów oraz globalny kryzys finansowy z 2008 roku. Teraz przewiduje on, że następny kryzys nie będzie miał jedynie podłoża ekonomicznego, ale także cywilizacyjne.

Cytowany przez Bloomberga na temat myśli o bezpośredniej i długoterminowej przyszłości ludzkości, mówi: “Nawet bez zmiany klimatu byłoby to trudne i niemożliwe, by wyżywić 11,2 miliarda [bez] nawracających fal głodu. Jeśli jest to krzywa na rynku akcji, wiesz, co masz robić: panika i pozycje krótkie.”

Aby zapobiec cytowanym wydarzeniom, Grantham stał się aktywnym działaczem politycznym, angażując się we wszystko, począwszy od protestu w Białym Domu odnośnie rurociągu Keystone XL w 2011 r., po lewicowe kampanie polityczne, aby uwrażliwić ludzi na nieuchronne zagrożenie zmianami klimatycznymi powodowanymi przez działania człowieka.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kapitalizm z regulacjami

Opisując swoje początkowe stanowisko polityczne jako “starego, późno ubłaganego republikańskiego” Grantham mówi, że jego moment politycznego przebudzenia przyszedł wraz z amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2000 roku, gdy uświadomił sobie, że “polityka i klimat się pomieszały”. 

Grantham opisuje swoją obecną pozycję polityczną jako kapitalisty z dużą dozą regulacji. Mówi on, że podczas gdy kapitalizm “robi milion rzeczy lepiej niż jakikolwiek inny system”, bez silnej regulacji,nie można oczekiwać dobrego zachowania od kapitalistów, jeśli takie zachowanie nie jest natychmiastowo opłacalne.

“Nie można oczekiwać koniecznego, dobrego zachowania od kapitalistów. […] Przepraszam wolnościowcy, to jedyny sposób” – oświadczył Grantham. 

Zobacz też: CEO Kraken ostrzega inwestorów: “Nie przechowujcie funduszy na giełdach”

W prawdziwym kapitalistycznym stylu, Grantham zamierza również zarabiać na kampanii informacyjnej dotyczącej zmiany klimatu. GMO uruchomiło Fundusz Zmian Klimatycznych w kwietniu 2017 r. w celu inwestowania w organizacje i towary, które skorzystają na rozwoju czystej energii, zielonej technologii i efektywności energetycznej.

Czas pokaże, czy inwestor odniesie sukces w tym projekcie. Wydaje się jednak, że jeśli ktoś ma podnieść alarm o możliwości nieuchronnego “shorta” na ludzkiej egzystencji, to byłby to właśnie Jeremy Grantham.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro (EUR), jena (JPY) i franka (CHF) według UBS
Następny artykułRPA chce regulować rynek kryptowalut
Zafascynowany rynkiem Forex i aktywnie z nim związany od 2013 roku. Trader krótko- i średniterminowy stosujący swing trading. Do swoich analiz wykorzystuje Price Action pozwalające zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się na rynku. Na pierwszym planie stawia spekulację w momentach przewagi, prostotę, zarządzanie ryzykiem, a przede wszystkim dyscyplinę. Prelegent podczas Price Action Day oraz Seminarium XM w Warszawie. Wolne chwile spędza na treningach kalisteniki i sztuk walki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here