Naga Marketsolli rehn
Olli Rehn, aktualny prezes Banku Finlandii

Olli Rehn, prezes Banku Finlandii, okrzyknięty przez wielu następnym szefem Europejskiego Banku Centralnego ocenił możliwe działania banku w odpowiedzi na utrzymujące się ryzyka w Europie. W jego ocenie EBC jest skłonny obniżyć stopy procentowe, wznowić skupowanie obligacji lub utrzymać niskie koszty finansowania zewnętrznego jeśli będzie to konieczne, aby zwalczyć słabą kondycję ekonomiczną i gospodarczą z którą boryka się region.


Zobacz również: EBC obniży stopy procentowe w ciągu najbliższego roku

Te artykuły również Cię zainteresują
Rehn: Wszelkim obniżkom stóp mogą towarzyszyć „środki łagodzące”

Rada Prezesów jest zdeterminowana, by działać i jest gotowa dostosować wszystkie swoje instrumenty. Analiza ekonomiczna EBC wykazała, że ​​zewnętrzne zagrożenia dla strefy euro nie znikną w najbliższym czasie. Globalna gospodarka i globalna polityka są otoczone przedłużającą się niepewnością, odzwierciedlającą w szczególności rozszerzoną i nasilającą się wojnę handlową między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Ta wojna najprawdopodobniej nie ustąpi w najbliższym czasie z powodu leżącego u podstaw sporu między dwoma krajami chcącymi uzyskać przewagę technologiczną i ekonomiczną – powiedział Rehn, szef fińskiego banku centralnego we wtorek w Helsinkach.

Rehn, okrzyknięty w listopadzie jednym z głównych kandydatów na następcę prezesa EBC Mario Draghiego, wielokrotnie wzywał Radę Prezesów do przeglądu aktualnych strategii w celu osiągnięcia stabilności cen. W trakcie dzisiejszej wypowiedzi dodał, że spowolnienie gospodarcze w strefie euro i spadek oczekiwań inflacyjnych związanych z rynkiem utrudniły postęp w kierunku osiągnięcia celu inflacyjnego na poziomie nieco poniżej 2%.

W jego ocenie wszelkim obniżkom stóp mogą towarzyszyć „środki łagodzące” – odniesienie do debaty na temat tego, czy niektóre rezerwy bankowe powinny być zwolnione z ujemnej stopy depozytowej. Banki komercyjne skarżą się, że rentowność ich części środków jest zbyt ograniczona. Prezes Draghi odpowiedział, że zleci badania czy obecnie taka sytuacja rzeczywiście zmusza do zbyt dużej redukcji pożyczek.

Jeśli będzie wymagał tego rozwój gospodarczy, Rada Prezesów może wzmocnić swoje przyszłe wytyczne i działania w celu osiągnięcia stabilności cen w regionie. Decyzja EBC z zeszłego tygodnia o utrzymaniu stóp procentowych na rekordowo niskich poziomach przynajmniej do połowy 2020 r., czyli o sześć miesięcy dłużej niż pierwotnie deklarowano, rozwiewa niepewność dotyczącą przyszłej ścieżki stóp procentowych – dodał Rehn.

W nadchodzących tygodniach unijni przywódcy ogłoszą nazwisko następcy Mario Draghiego jako prezesa Europejskiego Banku Centralnego podczas kolejnego posiedzenia EBC 6 czerwca. W idealnym świecie najlepszym kandydatem na to stanowisko, biorąc pod uwagę wiedzę na temat polityki pieniężnej, doświadczenie w zakresie pracy naukowej i politycznej oraz charyzmę, byłby Benoit Coeuré, jednak brakuje mu poparcia własnego kraju – Francji. Natomiast bardziej realnym i mniej kontrowersyjnym wyborem byłby Fin Olli Rehn, którego poglądy są dość zgodne z łagodnym stanowiskiem Mario Draghiego.

Kurs euro (EUR) najwyżej od dwóch miesięcy

Notowania pary EUR/USD po silnej aprecjacji euro w ostatnich dwóch tygodniach zdołały dotrzeć do dwumiesięcznych maksimów w okolicach 1,1350. Pozytywna struktura pivotowa wspiera scenariusz wzrostowy. Dalsze wzrosty powinny napotkać na opór w okolicach poziomu 1,1448. Jednak należy pamiętać, iż trend spadkowy na „edku” trwa od ponad roku, a ostatni impuls wzrostowy odbył się bez głębszej korekty. Z drugiej strony przebicie dziennego i tygodniowego pivota (1,1280), oraz ważnego wsparcia 1,1265 wyhamowałoby presję popytu i otworzyło drogę do tegorocznego dołka 1.1007.

Zobacz również: Euro jest niedowartościowane? Wsparcie polityki EBC jest konieczne – dokument MFW

kurs euro do dolara we wtorek 11 6 19Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here