Naga Markets

Nastawienie EBC jest bardziej jastrzębie niż Fed. Czy czekają nas dalsze wzrosty na EUR/USD?Rezerwa Federalna podniosła 22 marca stopy procentowe o kolejne 25 punktów bazowych. W swojej najnowszej nocie analitycy TD Securities napisali, że wczorajsza podwyżka w porównaniu z komunikatami politycznymi z Europejskiego Banku Centralnego (EBC) daje pole do wykorzystania przez euro pewnej dominacji monetarnej.

Euro może zyskać w stosunku do walut, których banki centralne wstrzymują się z dalszym zacieśnianiem

Ton Rezerwy Federalnej jest zdecydowanie inny niż ton EBC, który obecnie celebruje myśl, że udało im się uniknąć zamieszania w systemie finansowym. Co więcej, zdają się sugerować, że mogą kontynuować podwyżki stóp. Tak może być (spodziewamy się jakiegoś dodatkowego zacieśnienia), ale daje to pole do popisu również dla euro, aby sprawować pewną dominację monetarną – czytamy w nocie TD Securities.Analitycy dodali, że dominacja monetarna euro będzie miała szczególny wpływ na crossy oraz na waluty, których banki centralne już wyraziły lub zobowiązały się do przesunięcia się na boczny tor. Oznacza to, że pary walutowe, takie jak EUR/CAD czy EUR/AUD powinny mieć więcej miejsca na wzrosty.

Skupiając się jednak na kursie EUR/USD, ING podkreśliło, że najpopularniejsza para walutowa na rynku Forex osiągnęła najwyższy poziom od prawie ośmiu tygodni, który wyniósł 1,0920. W związku z tym bariera 1,10 jest obecnie kluczowym poziomem odniesienia dla tej pary.

Notowania EUR/USD, wykres dzienny
Notowania EUR/USD, wykres dzienny

Następny kluczowy poziom na EUR/USD to 1,10 – jest to ważny poziom odniesienia, na którym może pojawić się opór, chyba że rynki poczują się zasadniczo przekonane, że najgorszy szok bankowy – zwłaszcza w Europie – jest już za nami – napisano w komunikacie.

ING dodało, że nawet jeśli Rezerwa Federalna będzie nadal kontynuowała zacieśnienie, jej retoryka w porównaniu z EBC wydaje się bardziej gołębia, zwłaszcza jeśli chodzi o cięcia stóp. Wszystko to stanowi czynnik wspierający dla euro, które po ewentualnym przebiciu poziomu 1,10 będzie mogło kontynuować dalszą aprecjację względem amerykańskiego dolara.

Z kolei Danske Bank przedstawił nieco odmienną prognozę dla pary walutowej. Analitycy banku oczekują, że wspólna waluta w najbliższych miesiącach będzie poruszała się w dół.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych. Sprawdź warunki brokera.

Fed pomimo podwyżki o 25 punktów bazowych zgodnie z naszymi oczekiwaniami wysłał gołębi sygnał podkreślając, że jest gotowy wstrzymać się z decyzją, jeśli warunki kredytowe wyraźnie się zaostrzą. Trzymamy się jednak naszego wezwania do ostatecznej podwyżki o 25 punktów bazowych w maju – czytamy w nocie Danske Banku.

W podsumowaniu analitycy poinformowali, że oczekują, iż Fed utrzyma stopę polityczną na poziomie 5,00-5,25% do 2023 roku, natomiast kurs EUR/USD będzie poruszał się poniżej poziomu 1,02 w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Wynika to z faktu, że zdaniem Danske Banku relatywne stopy sprzyjały euro po bardziej jastrzębim EBC w zeszłym tygodniu, ale przedłużający się rajd pary walutowej mógłby wspierać ponowny wzrost cen surowców i oczekiwań inflacyjnych, a tym samym utrudniać powrót do 2-procentowej inflacji.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>
Poprzedni artykułBank Anglii podniósł stopy o 25 pb. To 11. podwyżka z rzędu! Będą kolejne?
Następny artykułBitcoin wygrał ze złotem. Nadchodzi nowy “super-cykl”, prognozuje analityk z Bloomberga
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.