Naga MarketsNasdaq100 wyróżnił się na Wall Street, S&P500 również z dużymi wzrostamiPiątek przyniósł kontynuację czwartkowej poprawy nastrojów. Na Starym Kontynencie większość indeksów wzrosła, a główne jak DAX czy CAC40 zyskały w okolicach 1,50% zbliżając się do maksimów.

Nasdaq100 urósł o 2,17 procent, WIG20 z minimalną przeceną

Podobna skala wzrostów miała miejsce na Wall Street, gdzie na tle S&P500 (+1,49%) wyróżniał się technologiczny Nasdaq100 (+2,17%), co było odpowiedzią na skromną korektę amerykańskich rentowności. Wsparciem dla kupujących były w dalszej mierze również wyniki spółek kwartalne oraz oczekiwania utrzymania ultra luźnej polityki monetarnej po kolejnych słabszych danych od konsensusu – tym razem w przypadku produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Piątek jak i cały tydzień nie należał do udanych dla krajowych inwestorów zaangażowanych w największe spółki (WIG20 -0,17%), którym ciążyły notowania KGHM. Indeks blue chipów kończył tym samym tydzień na podobnym poziomie. Zdecydowanie lepiej radziły sobie średnie i mniejsze spółki, które w skali tygodnia zyskały ponad 1,0%. Indeks sWIG80 odnotował nowy najwyższym poziom od 2007 roku. Wśród sektorów piątek przyniósł mocne wzrosty wśród producentów gier – WIG Games + 5,05%.

Oczekiwanie co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym poza porannymi odczytami z Chin, gdzie sprzedaż detaliczna wypadła dużo gorzej od oczekiwań, w dalszej części dnia ważniejszym odczytem będzie publikacja GUS odnośnie kwietniowej inflacji bazowej. W dalszej części tygodnia poznamy odczyty inflacji CPI za miniony miesiąc m.in. dla Wielkiej Brytanii oraz strefy euro.

W środę opublikowany zostanie z kolei protokół po ostatnim posiedzeniu Fed – rynek w szczególności będzie ważył każde zawarte tam stwierdzenia w kontekście ostatnich wysokich odczytów inflacji oraz słabszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Druga połowa tygodnia w globalnym kalendarzu makroekonomicznym to przede wszystkim wstępne odczyty PMI za maj dla przemysłu, natomiast na rynku krajowym poznamy kwietniową produkcję budowlano-montażową. Krajowi inwestorzy w pierwszych dniach tygodnia mogą również dyskontować zapowiedzi zmian zawartych w Polskim Ładzie, czyli programie społeczno-gospodarczym na okres pocovidowy przygotowany przez PiS.

Piątkowa mocna sesja w Stanach Zjednoczonych powinna być wsparciem dla nastrojów podczas poniedziałkowego startu notowań w Europie. Chociaż WIG20 zakończył ostatnią sesję minimalnie poniżej poziomu 2100 pkt., w naszej ocenie wspomniany poziom pozostaje w grze, a jego obrona powinna utrzymać trend wzrostowy zapoczątkowany w kwietniu.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje wirtualna polska | akcje lotos | prognozy dolara | kurs chf | bitcoin spekulacje |

investConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here