Naga MarketsNasdaq100 pogłębia spadki, ciągła wiara w kurs EUR/USD. Złoto z pozytywnym nastawieniem pomimo obniżki - sentyment CMC MarketsAmerykańskie dane o zatrudnieniu poza rolnictwem zdominowały nagłówki gazet, jednak głównym tematem w piątek okazał się gwałtowny spadek cen akcji spółek technologicznych w USA. W ostatnich miesiącach skupiony na technologii NASDAQ 100 ruszył w rajd do góry. W czerwcu ustanowiono nowe maksimum i od tamtej pory zarejestrowano wiele kolejnych rekordów. Przez jakiś czas dużo mówiło się o nadmiernych wycenach, ale to nie powstrzymało hossy. W czwartek nastąpił brutalny spadek cen akcji spółek technologicznych, który dotknął również S&P 500 i Dow Jones. Przecena spowodowała też spadek głównych indeksów europejskich, mimo że wcześniej tego dnia notowały one wzrosty.

Mieszane dane z Chin, odbicie w Europie

Piątek był powtórką wydarzeń czwartkowych. Rynki europejskie zyskały nieco na wartości przed raportem o zatrudnieniu w USA. Aktualizacja wykazała, że w sierpniu dodano 1,37 miliona miejsc pracy, czyli nieco poniżej 1,4 miliona przewidywanych przez ekonomistów. Raport lipcowy został skorygowany do 1,73 mln z 1,76 mln. Stopa bezrobocia spadła z 10,2% do 8,4%, wyraźnie poniżej prognozy 9,8%. Średnie zarobki w ujęciu rocznym wyniosły 4,7%, a poprzednia aktualizacja została skorygowana z 4,8% do 4,7%. Był to dość pozytywny raport, a biorąc pod uwagę dobrze przyjęte dane dotyczące produkcji i usług, które opublikowano na początku tygodnia, dodaje to wagi argumentowi, że gospodarka amerykańska odżywa. Duży spadek stopy bezrobocia może zniechęcić Republikanów do kompromisu z Demokratami w sprawie pakietu pomocy z tytułu koronawirusa.

Inwestorzy giełdowi dobrze zareagowali na dane dotyczące zatrudnienia. Niedługo po rozpoczęciu sesji w USA akcje spółek technologicznych spadły. Szersze indeksy amerykańskie również mocno ucierpiały. Giełdy po tej stronie Atlantyku zakończyły na czerwono. Dwie godziny po rozpoczęciu sesji w USA akcje notowały najniższe poziomy sesji, po czym zaczęło się odreagowanie. NASDAQ 100 zamknął się niżej o 1,27%, a S&P 500 zakończył o 0,81% na minusie.

W nocy Chiny opublikowały dane handlowe za sierpień. Raport dotyczący eksportu wyniósł 9,5%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 7,1%. Poprzedni odczyt wynosił 7,2%. Import spadł o 2,1%, a konsensus zakładał wzrost o 0,1%. W lipcu odczyt wyniósł -1,4%. Wysoki poziom eksportu jest prawdopodobnie spowodowany sprzedażą dużej ilości środków ochrony indywidualnej różnym rządom na całym świecie. Spadek importu wskazuje na utrzymujący się słaby popyt wewnętrzny. Poinformowano, że administracja Trumpa rozważa nałożenie ograniczeń eksportowych na notowaną w Hongkongu firmę Semiconductor Manufacturing International Corporation. Akcje w Azji są dość mieszane, a europejskie indeksy mogą zanotować wzrosty.

Rynki akcji w Europie prawdopodobnie będą dziś spokojne, ponieważ giełdy w USA i Kanadzie pozostaną zamknięte z okazji święta. Kanadyjski raport o zatrudnieniu, który został opublikowany w piątek, również był pozytywny, chociaż wskaźniki nieco odbiegały od oczekiwań ekonomistów. W sierpniu stopa bezrobocia spadła z 10,9% do 10,2%, a konsensus szacowany był na 10,1%. Zmiana zatrudnienia pokazała, że dodano 245 800 miejsc pracy, co stanowi spadek z 418 500 utworzonych w lipcu. Zdecydowana większość miejsc pracy utworzonych w sierpniu była pełnoetatowa, więc powinno to pomóc rynkowi pracy.

W centrum uwagi będzie dziś funt szterling, ponieważ wczoraj wieczorem pojawiła się informacja od premiera Johnsona, że jeśli umowa o wolnym handlu z UE nie zostanie osiągnięta do 15 października, będzie to czas, aby “przejść dalej ” i zadowolić się podstawowymi warunkami WTO w 2021 r.

Dolar amerykański umacniał się trzeci dzień z rzędu przed publikacją raportu o zatrudnieniu w USA i nabrał rozpędu po ogłoszeniu raportu. Pod koniec sesji w piątek kurs był nieznacznie na minusie. Na początku minionego tygodnia spadł do 28-miesięcznego minimum, po czym odbił. Można się zastanawiać, czy jest to początek odreagowania, czy też czeka nas kolejne odwrócenie. Wzrosty z ostatniego tygodnia nie zdołały ponownie przetestować szczytów z końca sierpnia, więc nie wróży to dobrze potencjalnej zmianie tendencji. Złoto spadło pod koniec ubiegłego tygodnia, jednak osłabienie dolara amerykańskiego w piątek pomogło kruszcowi zamknąć sesję na plusie. Metal poruszał się ostatnio w konsolidacji, ale dołki z zeszłego tygodnia nadal były znacznie powyżej minimów z końca sierpnia. Ropa spadła w zeszłym tygodniu po doniesieniach o słabszym popycie na benzynę w USA. Dodatkowo Rosja obawia się, że w tym roku popyt na ropę może spaść nawet o 9-10 mln baryłek dziennie. Niedźwiedzi nastrój na giełdach na koniec zeszłego tygodnia nie dodawał energii.

Oczekuje się, że odczyt Halifax HPI wyniesie 1%. W lipcu raport wyniósł 1,6%. Publikacja zostanie podana o godzinie 9:30.


Sponsorem codziennych analiz rynkowych jest CMC Markets

 

Kursy walut: dolar, funt, euro i jen

EURUSD – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca powinien być utrzymywany, a celem może stać się poziom 1,3515.Powrót poniżej 1,3000 może skierować parę na 1,2800.

EURGBP – czwartkowa świeca dzienna może sygnalizować odwrócenie i w przypadku ruchu wyżej, możliwy jest test 50-dniowej MA przy 0,9019. Przełamanie poniżej 0,8864 może skierować kurs na 0,8800.

USDJPY – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,91, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,92, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

Nasdaq100 pogłębia spadki, ciągła wiara w kurs EUR/USD. Złoto z pozytywnym nastawieniem pomimo obniżki

US NDAQ 100  – pomimo pogłębiania się spadków na indeksie Nasdaq100, większość klientów CMC Markets oczekuje powrotu na ścieżkę wzrostów. 58% posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na ten indeks posiada pozycje długie, które stanowią 58% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych aktualnie na tym rynku. Ilość pozycji wzrosła od wczoraj o 3 punkty procentowe, a wartość o 1 punkt procentowy.

Złoto – obecna na rynku niepewność utrzymuje pozytywny sentyment względem metali szlachetnych. 81% pozycji na złocie to pozycje długie, które stanowią 59% wartości, chociaż w ostatnich godzinach obie te wartości spadły o odpowiednio 1 i 2 punkty procentowe.

EUR/USD – klienci CMC Markets niezmiennie wierzą w dolara – 74% wartości pozycji utrzymywanych na głównej parze stanowią prodolarowe pozycje krótkie, które posiada 55% aktywnych obecnie na tym instrumencie.

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych. 

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here