Naga MarketsNasdaq z kolejnym historycznym maksimum. Sprzedaż detaliczna w strefie euro lepsza od oczekiwańPo lekkiej korekcie w trakcie czwartkowych i piątkowych notowań, początek nowego tygodnia rozpoczął się od mocnego uderzenia popytu na światowych giełdach. Bardzo
pozytywny impuls dla inwestorów napłynął z rynku chińskiego, gdzie władze w lokalnych mediach pozytywnie wypowiadały się na temat sytuacji gospodarczej i okazji inwestycyjnych na rynku akcji po zakończeniu pandemii COVID-19.

Pozytywny początek tygodnia dla głównych rynków

Temat został natychmiast podchwycony przez inwestorów, dzięki czemu indeks Shanghai
Composite zyskał prawie 6%, a juan umocnił się względem dolara najmocniej od grudnia ubiegłego roku. Pozytywna sesja azjatycka i wyraźne nastroje risk-on kontynuowane były w trakcie notowań w Europie, gdzie większość indeksów zyskała pomiędzy 1% a 2%. Relatywną siłę w tym otoczeniu wykazały spółki z cyklicznych sektorów, takich jak banki (ok. +4%) i spółki przemysłowe, albo z ekspozycją na rynek chiński, czyli automotive i dobra luksusowe. Wzrostom sprzyjały także lepsze od oczekiwań (+17,8% m/m wobec +15,0% m/m) dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro.

Następnie kolejne dobre informacje wspierały kupujących w trakcie sesji za oceanem. Wyraźnie lepsze od oczekiwań okazały się dane z amerykańskiego sektora usług, którego indeks koniunktury ISM w czerwcu wyniósł 57,1 pkt., przebijając wyraźnie konsensusu (50,0 pkt.) oraz odczyt z maja (45,4 pkt.). W efekcie S&P500 zyskał prawie 1,6% powracając do lokalnego szczytu z początku czerwca, natomiast technologiczny NASDAQ wzrostem o ponad 2% ustanowił kolejne historyczne maksimum.

W bardzo dobrych nastrojach przebiegała także sesja w Warszawie. Chociaż po wysokim otwarciu indeksów, w trakcie dnia obserwowaliśmy stopniowe osuwanie się notowań, a zyski osiągnęły ok. 1,0%, to na szerokim rynku nie brakowało spółek, które osiągnęły tego dnia wysoką dwucyfrową stopę wzrostu. Szczególnie wyróżnił się indeks małej giełdy New Connect, który zyskał ponad 7%, a wzrosty od początku roku w tym segmencie rynku sięgają już ponad 116%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dziś przed sesją podane zostały wyniki produkcji przemysłowej w Niemczech w maju, które były nieco poniżej oczekiwań. Wraz z lekką korektą na większości azjatyckich parkietów (poza Chinami), może to przekładać się na spadkowy początek sesji w Europie. Z uwagi na brak istotniejszych publikacji ekonomicznych w kolejnych dniach tygodnia, inwestorzy mogą skupić się na środowym spotkaniu KE, kiedy Komisja przedstawi rewizje prognoz gospodarczych.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here