Naga Markets

Notowania technologicznego indeksu Nasdaq coraz wyraźniej oddalają się od tegorocznych dołków i w oczekiwaniu na wyniki takich gigantów jak Tesla, czy Visa notowały w poniedziałek ponad dwuprocentowy wzrost. Dzięki temu wybijały rysowaną od sierpnia linię trendu i podchodzą coraz bliżej 200 EMA.

Nasdaq wybija linię trendu i rośnie o 8,5% w 2023. Wykres dnia Vantage

Wykres dnia Vantage. Nasdaq powyżej oporu linii trendu

W tym tygodniu na rynek trafiają wyniki spółek Tesla, IBM i Visa. Po dzisiejszym dzwonku w centrum uwagi znajdzie się Microsoft, który oczekuje niższego wzrostu przychodów i niższych marż operacyjnych.

Nasdaq wzrósł o prawie 11% od dołków z początku miesiąca, ponieważ inwestorzy stawiają na mniej agresywny Fed. Rynki ryzyka są bardziej przekonane o miękkim lądowaniu. Może to oznaczać bardziej pozytywne perspektywy dla stóp i inflacji. Pomaga to również oczekiwaniom na wzrost gospodarczy i spółki technologiczne.

Notowania Nasdaq oczami Vantage

Nasdaq wyskoczył wczoraj powyżej długoterminowej linii trendu spadkowego. Następnym oporem jest 200-dniowa SMA na poziomie 12 049. Grudniowy high znajduje się na poziomie 12 166. Dawny opór linii trendu stał się wsparciem w okolicach 11 650.

Wtorkowe kursy walut. Dolar „znowu” słaby

Dolar narysował świecę “doji” na wykresie DXY z zamknięciem praktycznie bez zmian w stosunku do piątku. Indeks pozostaje poniżej 102 z niedawnym dołkiem na 101,52. Rentowność obligacji skarbowych wzrosła w ostatnich dniach. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, będąca wyznacznikiem globalnych kosztów pożyczkowych, powróciła powyżej poziomu 3,50%. Odbiła się od 200-dniowej SMA, obecnie na poziomie 3,34%.

Euro minimalnie zyskuje. Odbiło się od wsparcia w okolicach 1,0850. Nastąpiło to po wielu wypowiedziach urzędników EBC.

GBP nie obrał wczoraj zdecydowanego kierunku. Jednak dziś rano jest notowany nieco powyżej 1,24.

AVA Trade

USD/JPY po raz drugi wzrósł do górnej krawędzi niedźwiedziego kanału. Jednak kupujący jena pojawili się, by sprowadzić parę do poziomu 130.

Pozytywny ton ryzyka pobudził AUD. Kurs ponownie wzrósł powyżej 0,70, a ostatnie maksimum cyklu znajduje się na poziomie 0,7063.

USD/CAD przebija wsparcie w okolicach 1,3350, a oczy zwrócone są na jutrzejsze posiedzenie BoC.


Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wskaźniki PMI powinny umocnić podwyżki stóp w przyszłym tygodniu

Dziś poznamy dane PMI dla Wielkiej Brytanii, strefy euro i USA. Dane te powinny dać nam wgląd w stan gospodarki światowej w nowym roku. Ostatnie spadki cen energii i cieplejsza pogoda powinny dać impuls do aktywności. Wskaźniki nastrojów inwestorów w strefie euro, takie jak ZEW i Sentix, silnie wzrosły w tym miesiącu i wskazują drogę dla PMI.

Podwyżka stóp procentowych o 50 punktów bazowych w lutym wydaje się być ustalona przez EBC na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Jednak przyzwoite dane mogą sprawić, że decydenci nabiorą pewności co do kolejnego ruchu o pół punktu w marcu. To rozwiałoby spekulacje o zmniejszeniu tempa podwyżek na rzecz mniejszej podwyżki.

Podobnie w przypadku BoE, po zeszłotygodniowych silnych danych o CPI i zatrudnieniu, dane zgodne z oczekiwaniami utwierdzą nas w przekonaniu, że podwyżka stóp o 50 pb nastąpi w przyszłym tygodniu.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCeny metali odrabiają silne spadki z poniedziałku. Srebro spadło nawet 3,65%
Następny artykułPoranek z rynkami – waluty, bitcoin, surowce, DAX oraz metale 24.01.2023 [WIDEO]
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.