Naga MarketsNASDAQ w poniedziałek w dół, S&P 500 nie utrzymał historycznych maksimówS&P 500 wybił w poniedziałkowych notowaniach maksimum wszechczasów intraday, jednak nagła zwyżka zniwelowana została przez pojawienie się przewagi po stronie podażowej, przez co ostatecznie nie doszło do zaklepania rekordowego szczytu na zamknięciu.

  • Od początku roku NASDAQ Composite wystrzelił w górę o niemal 33%
  • Tymczasem S&P 500 jest wyżej od zamknięcia z końca grudnia o 9,90%
  • To także poziom powyżej maksimów z lutego, gdy indeks wyznaczył ówczesny rekordowy szczyt w okolicach 3386 pkt.

S&P 500 z nowym rekordem intraday

S&P 500 rozpoczął poniedziałkową sesję sporą luką na otwarciu, rozpoczynając notowania na poziomie 3583 pkt. W trakcie sesji, kurs indeksu wystrzelił do rekordowych poziomów na 3646 pkt., co jest najwyższym odczytem dla SPX w historii. Zmierzając ku końcówce dnia, strona podażowa zepchnęła notowania w dół, niżej niż cena otwarcia do 3550,5 pkt.

NASDAQ w poniedziałek w dół. Możliwa dalsza kontynuacja spadków indeksu
Notowania indeksu S&P 500. Źródło: tradingview.com

To nadal oznacza wzrostową sesję (+1,17%), jednak świeca “spadającej gwiazdy” sugerować może możliwość odwrócenia trendu, szczególnie jeśli zwrócimy na wolumen, który był największy od czerwca. W poniedziałek handlowano 17,2 mld akcjami, podczas gdy średnia z ostatnich 20 sesji to zaledwie 9,68 mld.

Za takim stanem rzeczy stała przede wszystkim informacja o progresie prac nad szczepionką amerykańskiej firmy Pfizer Inc., która zepchnęła na boczny tor wszelkie sentymenty związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych.

Spółka przedstawiła wstępne wyniki badań związanych z trzecią fazą opracowywania szczepionki na koronawirusa. Jak z nich wynika, środek testowany przez Pfizer ma skuteczność 90% w zapobieganiu zachorowaniu na COVID-19. Warto jednak zaznaczyć, że do gotowej szczepionki świat czeka nadal daleka droga, a przed Pfizerem jeszcze dużo formalnych i farmaceutycznych kroków do zatwierdzenia formalnej wersji środka.

Wracając do amerykańskiego parkietu, sytuacja NASDAQ Composite wygląda nieco mniej ciekawie niż S&P 500. Poniedziałkowa sesja utworzyła dość wymowną formację “objęcia bessy”, która może być sygnałem do rozpoczęcia marszu na południe.

NASDAQ w poniedziałek w dół. Możliwa dalsza kontynuacja spadków indeksu
Notowania indeksu Nasdaq Composite. Źródło: tradingview.com

Indeks technologiczny opadł w poniedziałek o 1,53%, a spadały kurs akcji niemal wszystkich spółek wchodzących w skład grupy FANGMAN: Facebook o 4,99%, Apple o 2%, Netflix o 8,59%, Microsoft Corp o 2,38%, Amazon o 5,06% i Nvidia o 6,40%.

Zobacz również: Cena złota odbija po olbrzymim załamaniu w poniedziałek po informacji o szczepionce

Upiekło się jedynie Alphabet Inc., właścicielowi Google, którego notowania wzrosły o skromne 0,10%, jednak oberwały inne spółki związane z mediami społecznościowymi, jak np. Pinterest, który stracił 10,80%.

Przegranym wczorajszej sesji jest także kurs akcji jednego z największych beneficjentów koronahossy, czyli Zoom Inc., który zanurkował w dół o 17,37%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here