Naga MarketsNASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?Nasdaq Composite pokonał poprzedni rekordowy szczyt wyznaczony przed zaledwie trzema miesiącami  i zakończył sesję na nowym maksimum wszechczasów. Rynkowa euforia trwa, ale nie brak ostrzeżeń, które mogą sygnalizować, że nadchodzi jej koniec.

  • S&P 500 w środę opadł o 0,16% do 3629,7 pkt. po osiągnięciu najwyższego poziomu w historii we wtorek
  • Russell 2000 we wtorkowej sesji również zdobył rekordowe szczyty na 1845,024 pkt. i opadł we środę o 0,46%
  • Wiele wskaźników sugeruje, że wspinanie się na kolejne maksima może przybliżać koniec hossy

Euforia na amerykańskim parkiecie

Nasdaq Composite zamknął środową sesję na rekordowym poziomie 12094,4 pkt. z wzrostem o 0,48%. Oznacza to, że od początku roku indeks zyskał już aż 34,79%. Zdobycie obecnych poziomów wygląda jeszcze bardziej imponująco, gdy odniesiemy go do zakresu, do którego Nasdaq Comp zniżył się w marcu po wybuchu pandemii. Wtedy, indeks opadł aż do 6631,4 pkt. Oznacza to, że od tamtego czasu, benchmark technologicznej giełdy w USA zyskał aż ponad 82,3%!

Te artykuły również Cię zainteresują
NASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?
Notowania Nasdaq Composite. Źródło: tradingview.com

Poprawa nastrojów inwestorów mimo rozwoju pandemii w Stanach Zjednoczonych i politycznego chaosu wywołanego wyborami prezydenckimi, bez wątpienia ma związek z informacjami związanymi z progresem badań nad szczepionką na koronawirusa. Nadzieja szybszej gospodarczej odbudowy niż jeszcze spodziewano się przed miesiącem, wywołała falę optymizmu, która przełożyła się na napływ kapitału na rynki akcyjne.

fpmarkets

Zobacz również: Brexit: umowa handlowa korzystna, ale nie za wszelką cenę, twierdzi minister z UK

Nie brakuje jednak sygnałów, że hossa być może zmierza ku końcowi. Wskaźnik CNN Fear & Greed Index wskazuje wartość aż 91 pkt., co odpowiada poziomowi “ekstremalnej chciwości”.

NASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?
Wskaźnik Fear & Greed. Źródło: cnn.com

Czerwoną lampkę zapalił także wskaźnik stosunku łącznej kapitalizacji rynkowej amerykańskiej giełdy względem PKB Stanów Zjednoczonych. Jak twierdzi Warren Buffett, ten wskaźnik ma najlepiej ze wszystkich odpowiadać rzeczywistej sytuacji wycen na giełdzie w danym momencie. Po sesji 25 listopada łączna wartość amerykańskiej giełdy to 37,910 bln dol., co odpowiada około 179% PKB USA. Tak duży odczyt należy interpretować jako skrajne przewartościowanie rynku, bowiem progiem dla tej kategorii jest już 135%.

NASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?
Wskaźnik stosunku łącznej kapitalizacji rynkowej amerykańskiej giełdy do PKB USA. Źródło: tradingview.com

Wskaźnik CAPE Shiller, który ukazuje stosunek bieżącej wyceny danego aktywa względem uśrednionych zysków na akcję za ostatnie 10 lat z uwzględnieniem inflacji, również wzbudza podejrzenia o przewartościowanie akcji. Tak wysoki CAPE dla S&P 500 ostatnio notowany był w trakcie bańki internetowej w 2000 roku, ponieważ obecna wartość to aż 34,497 pkt.

NASDAQ przegrzany do czerwoności zdobywa nowe szczyty. Czy to przesadna euforia?
Wskaźnik CAPE (P/E Shillera) dla S&P 500. Źródło: dqydj.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here