Naga MarketsNasdaqZgodnie z najnowszymi doniesieniami agencji prasowej Reutera, amerykańska giełda NASDAQ przegrała sprawę w pozwie zbiorowym wniesionym przez inwestorów w związku z problemami technicznymi, które wystąpiły podczas debiutu Facebooka na parkiecie w 2012 roku, doprowadzając do strat w ich portfelach inwestycyjnych.


IPO (pierwsza oferta publiczna) potentata mediów społecznościowych było jednym z najbardziej promowanych debiutów giełdowych w przeciągu ostatnich lat. Przy inauguracyjnym otwarciu ceny znacznie przekroczyły początkowe wartości, po których były sprzedawane aukcje. Jednak krótko po debiucie miejsce miał bardzo szybki spadek cen.

Z uwagi na występowanie bardzo licznych usterek technicznych, NASDAQ został pozwany przez inwestorów detalicznych twierdzących, że giełda tuszowała wady w swoich rozwiązaniach technologicznych i nie przeprowadziła odpowiednich testów systemu przed rynkowym debiutem Facebooka, który przyciągnął na giełdę wielu nowych sympatyków inwestowania.

IPO, które miało miejsce 18 maja było wręcz usłane usterkami technicznymi. Zaczynając od anulowania zleceń a dochodząc do błędów w głównej części systemu transakcyjnego. W związku z tym spora liczba członków rynku nie miała pewności czy ich transakcje były właściwe przetwarzane.

Łączny koszt powstałych usterek wyceniony został na 500 milionów dolarów. Kilka miesięcy po tym wydarzeni (jeszcze w 2012 roku) NASDAQ zgodził się wypłacić 62 miliony dolarów pakietu restytucyjnego. Porozumienie nie uwzględniało jednak roszczeń inwestorów indywidualnych – zdecydowali się wystoswoać w związku z tym pozew zbiorowy ubiegając się o uzyskanie odszkodowania w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów. NASDAQ zawarł jednak porozumienie, na mocy którego musi zapłacić 26.5mln USD.

Według jednego z adwokatów reprezentujących stronę inwestorską pokrzywdzoną podczas pierwszej oferty publicznej Facebooka, mamy do czynienia z bezprecedensową w historii sprawą, w której grupa inwestorów pozwała giełdę za zakłócenia rynkowe i w której sąd podtrzymał twierdzenia poszkodowanych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here