Naga MarketsNasdaq przebije giełdę nowojorską (NYSE) pod względem IPO?Dwie największe amerykańskie giełdy Nasdaq oraz NYSE zmagają się w wyścigu pierwszych ofert publicznych (IPO). Od czasu pęknięcia bańki internetowej (tzw. dot-comów), giełda Nasdaq tylko raz zdołała przebić pod tym względem giełdę nowojorską. Jest szansa, że w tym roku, Nasdaq zwycięży po raz kolejny.

Ostatni raz, kiedy Nasdaq przebiła pod względem łącznej wartości IPO giełdę NYSE miał miejsce w 2012 roku. Dane za pierwsze 11 miesięcy 2019 roku zebrane przez Dealogic wskazują na istotną przewagę na rzecz Nasdaq.

32 mld dolarów w IPO

Giełda Nasdaq do grudnia br. pozwoliła na zebranie w pierwszych ofertach publicznych spółek aż 32 mld dolarów. IPO nie były imponujące pod względem wielkości, ponieważ wymieniona kwota obejmuje 153 oferty.

Duża liczba ofert pozwoliła na pokonanie NYSE, gdzie w 46 IPO zebrano jedynie 26 mld dolarów. Tradycyjnie, bardzo duże IPO trafiają na giełdę nowojorską. Jednak zmagania giełd trwają, a te jak tylko mogą starają się przyciągnąć nowe spółki.

Walka trwa

Wśród 5 największych IPO, dwa z nich zostały przeprowadzone na giełdzie Nasdaq. Mowa tu o spółce Lyft oferującej aplikację umożliwiającą łączenie kierowców z potencjalnymi klientami oraz SmileDirectClub. Ta druga spółka oferuje produkty do prostowania zębów.

Jednak Uber wybrał NYSE, a IPO to przyniosło ponad 8 mld dolarów. Pierwsza oferta publiczna tej spółki na giełdzie nowojorskiej była możliwa po zmianie przepisów, która pozwala na wprowadzenie do obrotu akcji spółek przynoszących straty. NYSE zmieniła swoje zasady, by osłabić kontrolę Nasdaq w sektorze technologicznym.

Zobacz też: Tesla wyprodukuje w Niemczech 500 tysięcy aut elektrycznych rocznie. Akcje w pre-market rosną o blisko 3%

Walka trwa także o spółki z sektora biotechnologii, gdzie NYSE w tym roku nie miała żadnego IPO. Nasdaq natomiast wprowadziła pierwsze oferty publiczne spółek o wartości 4,7 mld USD. Sytuacja może się jednak zmienić, ponieważ NYSE obniżyła opłaty aż o 75%, a w ciągu trzech lat są one ograniczone do 100 tysięcy dolarów dla firm z przychodami poniżej 5 mln dolarów i wartości przekraczającej 200 mln dolarów.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here