Naga Marketsznak Wall StreetNastroje na światowych giełdach w środę są bardzo dobre i są ku temu silne powody. Opublikowane dziś dane z chińskiej gospodarki zaskoczyły in plus i złagodziły obawy o spowolnienie w drugiej największej gospodarce świata. W rezultacie indeksy z Państwa Środka napędzały wzrosty w Azji, co przygotowało dobry grunt pod wyższe otwarcie w Europie.


Tak też się stało. Wzrosty obserwujemy dziś praktycznie w każdym kraju Starego Kontynentu. Nawet akcje z Belgii i Wielkiej Brytanii, które rozpoczęły dzień od spadków, zdołały wspiąć się powyżej wczorajszych cen zamknięcia i wszystko wskazuje na to, że portugalski PSI20 będzie jedyny europejskim indeksem blue chips, który zakończy dzisiejszy handel niżej. Wzrosty nie omijają również polskiej giełdy. Indeks WIG20 wypracowuje wzrosty o podobnej skali jak większość europejskich indeksów. Patrząc na poszczególne polskie spółki na uwagę zasługuje KGHM. Producent miedzi zyskiwał dziś nawet 1,5%, jednak po godzinie 14:00 spółka poinformowała, że planuje zatrzymać cały ubiegłoroczny zysk i nie wypłacać dywidendy. W następstwie publikacji inwestorzy zaczęli wyprzedawać akcje spółki górniczej, a KGHM jest obecnie jedną z dwóch najsłabszych spółek z indeksu WIG20.

Te artykuły również Cię zainteresują
Optymizm obecny jest również na amerykańskich parkietach. Od pewnego czasu mówiło się, że test historycznych szczytów osiągniętych w ubiegłym roku wisi w powietrzu. Te nadzieje potwierdził dziś NASDAQ, który w pierwszych minutach sesji pokonał historyczny szczyt. Przy pokonaniu poprzedniego rekordu duży udział miał Qualcomm, amerykański producent półprzewodników. Spółka poinformowała wczoraj, że zawarła ugodę z Apple regulującą wykorzystanie przez tą drugą spółkę technologii firmy Qualcomm. Na mocy ugody Qualcomm będzie otrzymywał od Apple opłatę za korzystanie z technologii przez co najmniej sześć lat. Od początku wczorajszej sesji akcje Qualcomm podrożały już o ponad 40%, a kapitalizacja spółki wzrosła o około 30 miliardów USD.

Filip Kondej
Analityk Rynków Finansowych XTBConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here